Prokuratura podjęła decyzję ws. byłego szefa CBA Pawła Wojtunika

Prokuratura Regionalna w Lublinie poinformowała w poniedziałek o umorzeniu śledztwa przeciwko Pawłowi Wojtunikowi, byłemu szefowi CBA, podejrzanemu o wyłudzenia zwrotu VAT.

Publikacja: 02.09.2024 19:44

Paweł Wojtunik

Paweł Wojtunik

Foto: PAP/Tomasz Gzell

dgk

Jak informuje rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Lublinie Beata Syk – Jankowska, ślwdztwo zostało umorzone 30 sierpnia "z braku znamion czynu zabronionego w czynie zarzuconym podejrzanemu". 

Wojtunik ma zostać członkiem zarządu banku

Jak informowaliśmy na łamach „Rz” w ubiegłym tygodniu,  były szef CBA, ma trafić do zarządu Kredobanku w Ukrainie, którego centrala mieści się we Lwowie, a właścicielem jest PKO BP. Na przeszkodzie do objęcia tej posady mogłyby jednak stanąć zarzuty o popełnienie przestępstwa i przestępstwa skarbowego, jakie postawiła Wojtunikowi prokuratura w 2021 r. 

Czytaj więcej

Nowa posada Pawła Wojtunika. Były szef CBA trafi do banku

Wojtunik od ośmiu lat roku mieszka i pracuje poza Polską. Jak mówił wielokrotnie w wywiadach, musiał wyemigrować za granicę, bo kiedy władzę w grudniu 2015 r. objął PiS, trafił na „czarną listę” – w kraju nie miał szans na znalezienie zatrudnienia. Szef ABW zabrał mu certyfikat poświadczenia bezpieczeństwa (Wojtunik sprawę po kilku latach wygrał w sądzie) i wytoczono mu kilka spraw karnych, m.in. o rzekome ujawnienie tajemnicy ówczesnej wicepremier Elżbiecie Bieńkowskiej oraz o zwrot VAT z towarów w ramach procedury TaxFree przy przekroczeniu granicy. 

To w  tej ostatniej  postawiono mu zarzuty za rzekome wyłudzenie 11 700 zł podatku. Wojtunik nie przyznał się do przedstawionych zarzutów i złożył wyjaśnienia.

Prokuratura: Wojtunik mieszkał stale Mołdawii, miał prawo do zwrotu VAT

W komunikacie opublikowanym na stronie Prokuratury Regionalnej w Lublinie wyjaśniano, co ustalili śledczy: 

"Paweł W. 1 czerwca 2016 r. rozpoczął pracę na terytorium Mołdawii na stanowisku Wysokiego Doradcy Unii Europejskiej przy Rządzie Republiki Mołdawii. Miejscem jego pracy był Kiszyniów – stolica Mołdawii. Tam też mieszkał i uzyskał status rezydenta podatkowego – w Mołdawii uiszczał podatek dochodowy. W okresie od 1 listopada 2016 r. do 5 lipca 2020 r, a zatem po formalnym zakończeniu służby w CBA korzystał z procedury „tax free” – każdorazowo podając adres zamieszkania w Mołdawii.

Instytucja „tax free”uregulowana jest m.in. w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej zwane podróżnymi, mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez te osoby poza terytorium Unii Europejskiej w bagażu osobistym podróżnego, przy czym „stałe miejsce zamieszkania” o którym mowa wyżej, „ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość”. Przyjęty sposób określenia miejsca zamieszkania podróżnego na podstawie paszportu lub dowodu tożsamości nie wyklucza zatem sytuacji, że prawo do zwrotu może przysługiwać obywatelom państw unijnych (w tym Polski) o ile mają oni stałe miejsce zamieszkania poza Unią Europejską.

Jak ustalono w toku śledztwa w okresie objętym zarzutem Paweł W. miał stałe miejsce zamieszkania poza granicami kraju i Unii Europejskiej – w Mołdawii i spełnił pozostałe przesłanki umożliwiające zwrot podatku VAT w ramach procedury „tax free”, tj. towary przez niego nabyte zostały wywiezione poza terytorium RP w bagażu osobistym podróżnego, w stanie nienaruszonym, w terminie- nie później niż 3 miesiące od ich nabycia, stąd wymieniony nie zrealizował znamion przestępstw o jakich mowa w zarzutach." - wyjaśnia prokuratura.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa dotyczy także czterech innych osób, które miały wyłudzić podatek VAT w ramach procedury „tax free” przy przekraczaniu granicy RP, a które zamieszkiwały poza granicami RP i UE w okresie objętym postępowaniem. 

„Postępowanie w tym zakresie umorzono w fazie in rem (w sprawie) , gdyż osobom tym w toku śledztwa nie przedstawiono zarzutów.” - przekazała rzeczniczka PR w Lublinie.

Czytaj więcej

Dziwne zarzuty dla byłego szefa CBA

Jak informuje rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Lublinie Beata Syk – Jankowska, ślwdztwo zostało umorzone 30 sierpnia "z braku znamion czynu zabronionego w czynie zarzuconym podejrzanemu". 

Wojtunik ma zostać członkiem zarządu banku

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Jest śledztwo w sprawie przerwania wałów w Jeleniej Górze Cieplicach
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie