Zerwał i spalił flagę Ukrainy. Sąd w Toruniu wydał wyrok

Sąd Okręgowy w Toruniu skazał Aleksandra D. na osiem miesięcy prac społecznych za zerwanie i spalenie flagi Ukrainy z urzędowego budynku w Jabłonowie Pomorskim.

Publikacja: 10.10.2022 10:00

Zerwał i spalił flagę Ukrainy. Sąd w Toruniu wydał wyrok

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

O wyroku informuje portal Dziennika Toruńskiego "Nowości". 

Zderzenie miało miejsce 3 maja w Jabłonowie Pomorskim. Aleksander D. zerwał z budynku tamtejszego Centrum Kultury i Sportu flagę Ukrainy, pogniótł ją i spalił. Wykrzykiwał też obraźliwe i nienawistne hasła wobec Ukraińców.

- Zgodnie z zarządzeniem burmistrza przed 3 maja 2022 roku wywiesiliśmy nie tylko flagę Polski, ale i Ukrainy. Mieliśmy już wówczas w mieście spore grono uchodźców wojennych z Ukrainy. Zostali zaproszeni do udziału w uroczystościach i obchodach dnia 3 maja. Wywieszenie ich flagi państwowej było gestem przyjaźni i solidarności. Wszyscy chcieliśmy, by tę solidarność i wsparcie w trudnych chwilach poczuli - mówi portalowi Katarzyna Pomianowska, dyrektor CKiS.

Sąd Okręgowy w Toruniu uznał Aleksandra D. za winnego przestępstwa na tle nienawiści narodowościowej i skazał mężczyznę na karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności, polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze trzydziestu godzin miesięcznie. To jednak nie wszystko.

- Sąd zobowiązał oskarżonego w okresie odbywania kary do wykonywania pracy zarobkowej oraz do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu, a także zarządził podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie BIP Sądu Okręgowego w Toruniu na okres 30 dni - dodaje starszy sekretarz sądowy Jarosław Szymczak.

Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj więcej

Prawnicy z Polski i Ukrainy chcą pozwać Rosję
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność