W Sejmie ruszają prace nad zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Posłowie zajmą się trzema projektami ustaw dotyczącymi konopi: dwoma o uprawie marihuany medycznej w Polsce i trzecim ułatwiającym uprawę rośliny do celów przemysłowych, spożywczych i energetycznych.

Czytaj więcej

Bartłomiej Gadecki: Ile wynosi zbrodnicza „znaczna ilość narkotyków”

Pierwszy projekt o wykorzystaniu medycznym konopi oraz rozwiązań ułatwiających ich uprawę przygotował Parlamentarny Zespół do spraw Legalizacji Marihuany, w którego skład wchodzą politycy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji czy koła Polskie Sprawy. Dopuszcza on uprawę marihuany do celów medycznych w Polsce – zarówno przez indywidualnych hodowców, którzy są też pacjentami, jak i przez rolników i przedsiębiorców, ale po spełnieniu określonych wymogów.

Drugi projekt w sprawie marihuany medycznej przygotowało koło Kukiz'15. Podobnie jak projekt sejmowego zespołu, ma on pozwolić hodować konopie w Polsce. Miałyby się tym jednak zajmować krajowe instytuty badawcze podległe ministrowi rolnictwa.

Rozpatrywany ma być także trzeci projekt, który zakłada uproszczenie zasad upraw konopi do zastosowania spożywczego czy przemysłowego oraz zwiększenie dopuszczalnego poziomu substancji psychoaktywnych THC z 0,20 do 0,30 proc.

Etap legislacyjny: pierwsze czytania w Sejmie