Kary za lewe paszporty covidowe i testy z negatywnym wynikiem

Do polskich sądów zaczęły trafiać sprawy za nieodbyte szczepienia i negatywne testy.

Aktualizacja: 12.10.2021 10:12 Publikacja: 11.10.2021 18:04

Kary za lewe paszporty covidowe i testy z negatywnym wynikiem

Foto: Adobe Stock

„Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 w 24h bez szczepienia". „Negatywny wynik testu na Covid-19 w 24h. Bez wychodzenia z domu". Ogłoszenia takiej treści bez trudu można znaleźć w internecie. Ceny od 250 do nawet 500 zł. Chętnych nie brakuje. To jednak śliski interes. Przybywa bowiem akty oskarżenia w takich sprawach.

– Prowadzone są postępowania dotyczące wystawiania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie w zamian za korzyść majątkową oraz oszustw związanych z ofertami sprzedaży środków ochronnych w postaci masek, rękawic, substancji dezynfekcyjnych i testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu testów i maseczek niespełniających wymaganych standardów – informuje Bogdan Święczkowski z Prokuratury Krajowej. W połowie września informował on Sejm o dwóch aktach oskarżenia w takich sprawach. Teraz zaczyna ich być więcej.

Czytaj więcej

W internecie można kupić sfałszowane zaświadczenie o szczepieniu przeciwko Covid-19

– Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lubelskim tylko w 2021 r. wysłała do sądów 119 aktów oskarżenia. Chodzi o przestępstwa z art. 270 § 1 kodeksu karnego – informuje „Rz" Stanisław Orzeł, prokurator rejonowy.

Przepis ten stanowi, że „kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

– Monitorujemy te sprawy – zapewnia „Rz" policja. – Kupno zaświadczenia w internecie mija się z celem – przestrzega. – Kiedy dochodzi do sprawdzenia paszportu covidowego kupionego w sieci, Straż Graniczna czy inne służby od razu widzą, że nie jest oryginalny – twierdzi. Nie ma w nim znaków, które służbom łatwo sprawdzić w aplikacji.

W sprawę nieuczciwych medyków zaangażowała się także Naczelna Izba Lekarska.

– Po uzyskaniu wiarygodnej informacji o udziale konkretnego lekarza albo lekarza dentysty w procesie wystawiania fałszywych zaświadczeń zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, a także będą zawiadomione właściwe organy ścigania – oświadczyła NRL.

Na krajowym czarnym rynku ceny sięgają od 200 zł do 1500 zł – wiele zależy od tego, co chcemy podrobić. Nie brakuje nawet ofert z negatywnymi wynikami testów na Covid-19 bez zbędnych badań (warto dodać, że facebookowa grupa „TESTY COVID-19 KUPIĘ/SPRZEDAM KORONAWIRUS" liczy już 2,6 tys. członków).

Czytaj więcej

Oszuści wyłudzają dane i pieniądze metodą „na szczepionkę”
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego