Sprawdzanie punktów karnych przez internet

Przed wyruszeniem w podróż na święta nie zapomnijcie sprawdzić swoich punktów karnych. Oczywiście działajcie online - apeluje Ministerstwo Cyfryzacji.

Publikacja: 19.12.2019 12:39

Sprawdzanie punktów karnych przez internet

Foto: AdobeStock

Przed świętami stan niejednego konta topnieje szybciej, niż kiedykolwiek. Istnieje jednak taki rachunek, na którym zawsze lepiej mieć mniej, niż więcej. To konto punktów karnych. Jeśli w najbliższych dniach ruszacie w trasę, sprawdźcie ile na nim uzbieraliście. Zróbcie to przez internet.

Jak wskazuje ministerstwo - e-usługa Sprawdź swoje punkty karne jest coraz bardziej popularna.

- Tylko w tym roku, od początku stycznia do 10 grudnia, Polacy skorzystali z niej niemal 507 tysięcy razy. To o 145 tysięcy więcej, niż w całym 2018 roku – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czytaj także: Zadbaj o bezpieczną podróż na święta

Kiedy najczęściej korzystamy z tej możliwości? W lutym (69 615 razy), maju (49 124) i październiku (49 124). Grudzień, czyli czas świątecznych podróży, to kolejny miesiąc, w którym warto (a nawet trzeba) skorzystać z tej możliwości.

Jak to zrobić? Po pierwsze - potrzebujecie profilu zaufanego.

- To profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w internecie. To dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów karnych mamy na koncie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ta zasada działa też w drugą stronę. Możemy sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie możemy dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny – dodaje szef MC.

Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, załóżcie go na www.pz.gov.pl.

Jak sprawdzić punkty

Krok 1: wejdźcie na www.GOV.pl

Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.

Krok 3: kliknijcie przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zalogujcie się profilem zaufanym.

Krok 4: dotarliście do celu! Informacja o Waszych punktach karnych wyświetli się od razu.

Jeśli informacja na ekranie nie jest powodem do dumy, pewnie zadacie sobie pytanie: kiedy te punkty znikną?

- gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),

- gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Nie wszyscy wiedzą, że punkty karne możemy podzielić na tymczasowe i aktywne. Tymczasowe to te, za które nie przyjęliśmy mandatu – nie są naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu. Aktywne punkty karne to te, które mamy na koncie.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z Twojego konta w dwóch przypadkach – jeżeli suma Twoich tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).

Obecny limit punktów karnych dla doświadczonych kierowców to 24. Ci z mniejszym doświadczeniem, czyli cieszący się prawem jazdy mniej niż rok, maksymalnie mogą zarobić 20. Dlatego przede wszystkim warto jeździć ostrożnie, a jeśli zdarzyło nam się wykroczenie – jeździć jeszcze ostrożniej.

Przed świętami stan niejednego konta topnieje szybciej, niż kiedykolwiek. Istnieje jednak taki rachunek, na którym zawsze lepiej mieć mniej, niż więcej. To konto punktów karnych. Jeśli w najbliższych dniach ruszacie w trasę, sprawdźcie ile na nim uzbieraliście. Zróbcie to przez internet.

Jak wskazuje ministerstwo - e-usługa Sprawdź swoje punkty karne jest coraz bardziej popularna.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości