Ma trwać 28 godzin i będzie mógł być prowadzony w ciągu co najmniej czterech dni. Koszt takiego kursu wyniesie 500 zł, a więc za taką cenę można będzie wyzerować sobie przekroczoną liczbę 24 punktów karnych po raz pierwszy. Co najważniejsze, nie będziemy musieli zdawać egzaminu sprawdzającego.
Czytaj więcej
21 godzin zajęć przez trzy dni i wyłożenie 500 zł – tyle ma niebawem kosztować naprawienie historii przewinień drogowych.
Po przekroczeniu 24 punktów karnych osoba skierowana na egzamin sprawdzający kwalifikacje, chcąc zachować wszystkie uprawnienia do kierowania, musi zdać egzaminy na każdą posiadaną kategorię i to za pierwszym podejściem, ponieważ skierowanie jest jednorazowe.
Kierowca zawodowy posiadający kategorie A, B, C, D oraz C+E, którego za przekroczenie 24 punktów na egzamin sprawdzający skieruje starosta, aby utrzymać posiadane uprawnienia, zaczyna od kategorii B, a dopiero potem może podchodzić do kolejnych kategorii A, C, D i C+E. Jeżeli nie zaliczy egzaminu na jedną z kategorii, uprawnienie cofa starosta. Kierowca stara się później o jej przywrócenie. Wiąże się to z wyrobieniem kolejnego profilu, tzn. PKK u starosty.
Należy zaznaczyć, że gdy zdający otrzyma negatywny wynik egzaminu przy skierowaniu na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje, nie może zapisać się na kolejny egzamin. Musi uzyskać wspomniany nowy profil.
Na wejście w życie tego rozporządzenia musimy poczekać do momentu, aż minister właściwy do spraw informatyzacji ogłosi w swoim dzienniku urzędowym oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie danych na zasadach określonych w odpowiednich artykułach. Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej trzech miesięcy przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w tym komunikacie. Trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi.