Polskie firmy przewozowe mają ogromny problem z brakiem kierowców w transporcie. Nie bez znaczenia jest tu sytuacja na Ukrainie i wycofanie z pracy tysięcy kierowców.

Teraz coraz częściej pojawia się problem ich uprawnień do jazdy w Polsce. Ta podjęła decyzję, że w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. do końca grudnia 2022 r. wobec obywateli Ukrainy nie stosuje się wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy i uznaje się prawa jazdy wydane w Ukrainie.

– Za ważne w tym okresie uznaje się także prawa jazdy wydane przez właściwe organy administracji Ukrainy, których termin ważności upłynął – informuje Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Problem potwierdzania autentyczności dokumentów praw jazdy wydanych w Ukrainie jest znany nie tylko Polsce, ale również innym państwom członkowskim UE. Przede wszystkim potwierdzanie to uzależnione jest od możliwości i działania administracji ukraińskiej.

Sytuacje, w których właściwy organ państwa członkowskiego UE jest obowiązany potwierdzać dane zawarte w dokumencie wydanym w państwie trzecim, wynikają również z prawa europejskiego implementowanego do ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

Obecnie w UE trwają szczególne działania – chodzi o środki tymczasowe w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę – dotyczące dokumentów kierowcy wydanych przez Ukrainę zgodnie z jej prawodawstwem.

W ramach prac nad tym projektem omawiana jest kwestia potwierdzania danych praw jazdy przez właściwy organ administracji Ukrainy wydający dokumenty.

Według ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej za pośrednictwem aplikacji mobilnej portalu obywatelskiego DIIA wydano prawie 5,7 mln praw jazdy. DIIA umożliwia wystawianie i weryfikację dokumentów elektronicznych oraz świadczenie usług publicznych.

Pomimo że aplikacja DIIA nie jest zgodna z opublikowaną we wrześniu 2021 r. normą ISO 18013-5 dotyczącą mobilnych praw jazdy, oferuje ona możliwość weryfikacji uprawnień do kierowania pojazdami, co jest istotne w wyjątkowej sytuacji.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Czytaj więcej

Ukraińskie prawo jazdy ważne dłużej