Złom przywieziony z zagranicy nie stanie się autem - wyrok NSA

Sprowadzonego z USA jako odpad harleya-davidsona można jedynie oddać do stacji demontażu.

Publikacja: 07.02.2017 05:45

Złom przywieziony z zagranicy nie stanie się autem - wyrok NSA

Foto: Bloomberg

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził w wyroku, że wydana przez głównego inspektora ochrony środowiska decyzja nakazująca przekazanie do utylizacji sprowadzonego z USA jako odpad motocykla jest zgodna z prawem i prawidłowa.

– Organ prawidłowo zastosował przepisy ustawy o odpadach – wskazała Iwona Niżniak-Dobosz, sędzia NSA. – W tej sprawie najważniejsze znaczenie ma fakt, że motocykl posiadał wystawiony przez władze stanu Teksas dokument, z którego wynikało, że nie nadaje się do naprawy. Może jedynie służyć za źródło części zamiennych albo złomu – podkreśliła sędzia. Dodała, że skoro pojazd był zaopatrzony w taki dokument i jako odpad został do Polski sprowadzony, nie mógł zostać dopuszczony do obrotu na podstawie opinii biegłego stwierdzającej, że zniszczony w 62 proc. pojazd odpadem jednak nie jest.

Rozpatrywana przez NSA sprawa dotyczyła sprowadzonego do Polski motocykla. Przyjechał do naszego kraju jako odpad, wyposażony w amerykańskie świadectwo własności stwierdzające, że nie może być – nawet po dokonaniu naprawy – zarejestrowany i użytkowany jako pojazd. Taki dokument został wystawiony przez władze stanu Teksas z woli amerykańskiego właściciela motocykla. Nie chciał naprawiać zniszczonego przez powódź harleya-davidsona, wolał go „skasować" i zainkasować od ubezpieczyciela odszkodowanie.

Jako nienaprawialny, zakwalifikowany jako odpad, motor został sprowadzony do Polski przez panią Marzenę C. z Krakowa. Miał zasilić jej kolekcję motocykli.

Kiedy jednak Marzena C. wystąpiła do GIOŚ o dopuszczenie pojazdu do obrotu, spotkała się z odmową. Organ wskazał, że pojazd został przywieziony jako odpad, do tego nielegalnie, i jedyne, co można z nim zrobić, to oddać do stacji demontażu. Taką też decyzję wydał.

– Motocykl mógłby zostać w Polsce zarejestrowany wyłącznie wówczas, gdyby strona udowodniła, że jest on zabytkiem – wskazywała na rozprawie sędzia Niżniak-Dobosz.

Zgodnie z przepisami pojazd zabytkowy to samochód lub motocykl w wieku minimum 25 lat, który od co najmniej 15 lat nie jest produkowany.

sygnatura akt: II OSK 1402/15

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku