Ostateczne głosowanie w Sejmie w najbliższy czwartek lub piątek, tj. na najbliższym posiedzeniu.

W środę sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła zmiany w kodeksie drogowym. Chodzi o surowe kary dla kierowców łamiących przepisy. Wejdą w życie w styczniu 2022 r.

Komisja wprowadziła dziesięć poprawek, które nie zmieniły jednak zasadniczych założeń projektu – jedynie nieco złagodziły kary.

Komisja omówiła w środę projekt w wersji przyjętej przez specjalną podkomisję. Wówczas do projektu wprowadzono wiele poprawek, m.in. obniżono grzywny za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h z 1,5 tys. do 800 zł.

Czytaj więcej

Drakońskie kary dla kierowców będą mniej drakońskie

W środę do projektu przyjęto kolejnych dziesięć poprawek. W jednej z nich do katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tys. zł dodano niewskazanie na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie.

Projektowana regulacja zakłada m.in. podwyższenie maksymalnej grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększenie wysokości grzywny, którą można nałożyć w postępowaniu mandatowym. Zgodnie z propozycją usprawnione ma zostać uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od zapłacenia mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny (dziś są kasowane po roku).

Utrzymano propozycję powiązania stawek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z liczbą punktów karnych na koncie kierowców oraz wysokość minimalnych kar za wykroczenia inne niż przekroczenie dozwolonej prędkości. Oto niektóre z nich:

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

1,5 tys. zł – za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu ustępującego pieszym na przejściu, jazda po chodniku,

3 tys. zł – za recydywę, powtórzenie któregoś z ww. wykroczeń w ciągu dwóch lat po ukaraniu,

1,5 tys. zł – za wypadek: kolizję, której skutkiem są obrażenia,

1 tys. zł – za kierowanie samochodem bez uprawnień,

2 tys. zł – w przypadku recydywy w powyższej sytuacji,

2 tys. zł – za wjeżdżanie na przejazd kolejowo-drogowy mimo opuszczonych lub opuszczających się zapór albo gdy nie ma możliwości kontynuowania jazdy.

Za wyjątkowo niebezpieczne wykroczenie drogowe policja będzie mogła przyznać 15 punktów karnych. Najwyższą grzywną, jaką może nałożyć, będzie 5000 zł, a sąd będzie mógł ukarać kwotą 30 tys. zł.

Zlikwidowane zostaną też kursy, które jeszcze dziś pozwalają dwa razy do roku zmniejszyć liczbę punktów karnych na koncie o 12 (po sześć raz na pół roku).

Etap: trafi do drugiego czytania