Chodzi o przyjęty w lipcu przez Radę Ministrów projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł.

Jak pisze branżowy portal brd24.pl, w trakcie prac podkomisji specjalnej naniesiono kilka istotnych poprawek. Najwidoczniejszą zmianą ma być nowy limit minimalnego mandatu za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Rząd zapisał, że tacy kierowcy powinni dostawać co najmniej 1,5 tys. zł.

Podczas prac w Sejmie wiceminister infrastruktury Rafał Weber stwierdził, że skoro kary za przekroczenia w przedziale 0-29 km/h pozostaną niskie, to kara 1,5 tys. zł za bardzo by od nich odbiegała. Zgłosił obniżenie kary za przekroczenie prędkości o 30 km/h do 800 zł, a posłowie na to się zgodzili.

Weber przyznał, że wprawdzie minimalny mandat za prędkość będzie niższy, ale rząd chce, by za te przekroczenia była progresja – czyli coraz wyższe minimalne kwoty mandatów co 10 km/h. Zatem za 30 km/h policja wstawiałaby minimalnie 800 zł mandaty, ale już więcej za przekroczenie o 40 km/h i jeszcze więcej o przekroczenie o 50 km/h. Jakie to mają być stawki? Tego nie podano. Takie zapisy znajdą się dopiero w rozporządzeniu określającym taryfikator kar egzekwowanych przez policję – wyjaśnia portal brd24.pl.

Z kolei mandat za brak posiadania prawo jazdy powróci w zupełnie nowym wydaniu. Jak podaje portal wrc.net.pl, początkowo wedle planu nowelizacji mandat za brak prawo jazdy miał wynieść 1 tys. złotych. Jest jednak rekomendacja do tego, aby zwiększyć grzywnę do 1,5 tys. złotych.

Kolejna istotna zmiana ustalona na podkomisji specjalnej to termin wejścia w życie nowych kar. Rząd planował, iż nastąpi to od 1 grudnia tego roku. Uznano jednak, że policja potrzebuje czasu, by przygotować swój system informatyczny tak, aby pozwalał zobaczyć, że ktoś w ciągu 2 lat popełnia to samo wykroczenie (wtedy zapłaci większy mandat). Uznano więc, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. – podaje brd24.pl.

Projektem niebawem zajmie się poselska Komisja Infrastruktury.

Czytaj więcej

Grzywny dla kierowców w górę od 1 grudnia - rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym