Instytut Transportu Samochodowego (ITS) podsumował właśnie tegoroczne wakacje pod względem bezpieczeństwa na drogach.
Zanotowano więcej wypadków. W lipcu doszło do 2997, w których poszkodowanych zostało 3796 osób, a 265 poniosło śmierć. Z kolei w sierpniu (wstępne dane na 30 sierpnia) odnotowano 2886 zdarzeń, 3590 rannych i 220 zabitych.
Choć z ostatecznym podsumowaniem sierpnia trzeba jeszcze poczekać, wiadomo, że w związku z częstszym podróżowaniem liczba tragicznych zdarzeń rośnie. Statystyki od lat potwierdzają jednak, że mimo tragicznego bilansu wakacje nie są najniebezpieczniejszym okresem na polskich drogach. Należą do nich kolejne, jesienne miesiące. Szybciej zapadający zmrok czy opady atmosferyczne znacznie pogarszają warunki na drodze – choć to nie powinno być usprawiedliwieniem. Najwięcej, jak przekonuje ITS, zależy od zachowania uczestników ruchu.
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ITS przypomina o wprowadzonym rok temu obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym.
Z badań wynika, że wielu z nich korzysta z odblasków złej jakości. Potwierdzają to wyniki kontroli opublikowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakwestionowano aż 89,9 proc. produktów, a 41 proc. spośród przebadanych elementów odblaskowych nie spełniło wymagań fotometrycznych – światło odbijało się w niewystarczającym stopniu lub powierzchnia odblaskowa była za mała.