Student drugiego roku Politechniki ubiegał się o przyznanie mu stypendium rektora na rok akademicki 2019/2020. Komisja Stypendialna odmówiła uwzględnienia wniosku, argumentując, że student może otrzymywać stypendium rektora, jeżeli uzyskał wyróżniające wyniki w nauce oraz osiągnięcia naukowe. Tymczasem wnioskodawca, chociaż uzyskał bardzo dobre wyniki w nauce, nie spełnił pozostałych kryteriów, wymienionych jako niezbędne do uzyskania stypendium rektora w art. 91 ust. 1 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (wymienia ona bycie laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty; albo bycie medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie).

Czytaj także: Studenci wygrywają w sądach ws. stypendiów. Ministerstwo Nauki zapowiada zmianę prawa

Pomimo tych okoliczności student zdecydował się zaskarżyć decyzję uczelni do WSA w Gdańsku. Organ nie miał jednak wątpliwości, iż racja leży po stronie władz Politechniki. Sąd podkreślił, że z regulaminu świadczeń dla studentów Politechniki jasno wynika, że na tym kierunku jedynie dwóch studentów z najwyższymi lokatami mogło uzyskać stypendia rektora. WSA zaznaczył, że wyniki skarżącego w nauce są bardzo dobre, jednak nie uprawniają go do uzyskania świadczenia ze względu na brak dokumentacji o spełnieniu pozostałych kryteriów. Uzyskał on najwyższy wynik punktowy za osiągnięcia z poprzedniego roku akademickiego wśród studentów swojego roku, jego wynik nie był jednak lepszy od wyniku dwóch innych studentów, biorąc pod uwagę wszystkich studiujących na tym kierunku. Skarga okazała się więc bezzasadna i została oddalona.

„Słusznie, w świetle powoływanych powyżej regulacji, komisje stypendialne obydwu instancji przyjęły, że nie przysługiwało skarżącemu stypendium rektora na rok akademicki 2019/2020" – podsumował sędzia Jacek Hyla.

Sygnatura akt: IISA/Gd569/20