Reklama

Wyceny świadczeń zdrowotnych wzrosną o 5 proc.

O blisko 5 proc. wzrosną od lipca wyceny świadczeń w przychodniach, szpitalach i uzdrowiskach. NFZ przeznaczy na nie dodatkowe pieniądze ze składki zdrowotnej.
Wyceny świadczeń zdrowotnych wzrosną o 5 proc.

Foto: Adobe Stock

4 mld 135 mln zł, które zasilą budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, pochodzą ze zwiększonego spływu składki zdrowotnej i dodatkowej składki z 13. emerytury w wysokości 970 mln zł.

Czytaj także: Miliardy na podwyżki dla diagnostów i fizjoterapeutów

Do wojewódzkich oddziałów funduszu trafi więc średnio o 4,9 proc. więcej pieniędzy, niż zakładano w pierwotnym planie finansowym na 2019 rok.

Średnio świadczenia wzrosną o 2 proc. Na sporą podwyżkę mogą liczyć placówki psychiatryczne, szczególnie psychiatrii dziecięcej, rehabilitacji i specjalizującej się w opiece długoterminowej. Zwiększenie wycen w placówkach trudniących się rehabilitacją ma zostać przeznaczone na podwyżkę płac dla fizjoterapeutów, którzy od 7 maja protestują przeciwko zbyt niskim pensjom. Wbrew ich oczekiwaniom pieniądze nie będą jednak znaczone i o ewentualnych podwyżkach zadecydują dyrektorzy placówek. Nie ma więc gwarancji podwyżek dla tej grupy.

– To nie wzrost, ale wyrównywanie zaległości z poprzednich okresów – tłumaczył sejmowej Komisji Finansów Publicznych prezes NFZ Andrzej Jacyna.

Reklama
Reklama

Posłowie pytali o kolejne podwyżki wycen dla szpitali powiatowych. Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za finansowanie świadczeń, odpowiedział, że resort nie planuje kolejnych, po ogłoszonych przed miesiącem, podwyżek wycen w chirurgii ogólnej i chorobach wewnętrznych dla placówek na tym poziomie sieci szpitali.

Podatki
Urzędnicy skarbówki interesują się wracającymi do Polski. Co sprawdzają?
Materiał Promocyjny
Jak zostać franczyzobiorcą McDonald’s?
Materiał Promocyjny
OTOMOTO rewolucjonizuje dodawanie ogłoszeń
Nieruchomości
Jedna działka, jedna wuzetka? Ministerstwo zabrało głos
W sądzie i w urzędzie
Trzy nowe funkcje w mObywatelu. Chodzi o dowody i paszporty
Prawo w Polsce
Karol Nawrocki podpisał trzy ustawy. Studenci zostaną młodszymi asystentami sędziego
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama