O udzielenie wsparcia finansowego z tytułu czasowego wyłączenia gospodarstwa z produkcji drobiu w związku z wystąpieniem ptasiej grypy zwrócił się w lipcu 2019 r. do dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściciel fermy brojlerów w woj. wielkopolskim.
Ferma znalazła się w obszarze zapowietrzonym, w którym wojewoda wielkopolski wprowadził rygorystyczne nakazy i zakazy. Uniemożliwiło to czasowo prowadzenie hodowli i spowodowało wysokie straty finansowe – argumentował właściciel fermy.
Dyrektor oddziału regionalnego ARiMR wezwał go jednak do przedstawienia decyzji organu inspekcji weterynaryjnej, nakazującej zabicie lub ubój drobiu. Taki warunek przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów z 17 maja 2019 r. (DzU z 2019 r., poz. 1066). Ponieważ hodowca go nie spełnił, wniosek pozostawiono bez rozpoznania.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu na bezczynność dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściciel fermy wyjaśnił, że takiej decyzji w ogóle nie wydano. Akt wojewody wszedł w życie, gdy w kurniku nie było ptaków, a hodowca dopiero oczekiwał na dostawę piskląt. Poniósł jednak straty z powodu czasowej przerwy w produkcji.
Czytaj także: