Reklama
Rozwiń

Koronawirus: ryzyko szczepień powinno być zidentyfikowane - rozmowa z prof. Michałem Romanowskim

Osoby podejmujące decyzję o przyjęciu szczepionki mają prawo do rzetelnej informacji – mówi prof. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Aktualizacja: 28.12.2020 19:30 Publikacja: 28.12.2020 18:59

Koronawirus: ryzyko szczepień powinno być zidentyfikowane - rozmowa z prof. Michałem Romanowskim

Foto: AFP

W proces zakupu szczepionki na Covid-19 jest włączona Komisja Europejska, z którą państwa członkowskie podpisały umowy o wczesnym zakupie szczepionek, pod warunkiem dopuszczenia ich do obrotu na terenie UE przez Europejską Agencję Leków. Jednocześnie KE godzi się na zwolnienie koncernów farmaceutycznych z odpowiedzialności za skutki uboczne szczepionek. Motywacje koncernów są jasne?

– Mogą być dwa motywy. Pierwszy to naturalne dążenie koncernów farmaceutycznych do ograniczania lub wręcz wyłączania odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody. Koncerny mogą wykorzystywać presję Komisji i państw członkowskich UE na jak najszybsze opracowanie szczepionki. Drugi motyw to świadomość koncernów, że tak szybkie wprowadzenie szczepionek do obrotu jest możliwe nie tylko dzięki radykalnemu skróceniu procesu dopuszczenia do obrotu, ale też niestandardowo krótkiemu czasowi na opracowanie szczepionki i jej przetestowanie. To uzasadniałoby oczekiwanie koncernów, aby ryzyko ekonomiczne i prawne przejęło państwo, skoro ono aktywnie zabiega o jak najszybsze opracowanie szczepionki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono