Wydany przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości 22 maja 2008 r. wyrok w sprawie przekazanej przez Sąd Okręgowy w Koszalinie (patrz. artykuł „Wyjazd z Polski nie oznacza utraty renty") czyni aktualnymi pytania o sposób interpretacji i umiejętne odczytywanie orzeczeń wstępnych w ogóle. Ma to znaczenie nie tylko dla sądów, ale także dla pełnomocników stron, urzędników administracji państwowej i samorządowej i wszystkich, którzy zasadność swoich roszczeń wywodzą z orzecznictwa Trybunału.
Cechą wyróżniającą budowę orzeczenia jest duży formalizm oraz rygorystycznie przestrzegana struktura. Orzeczenie wstępne w formie wyroku składa się z trzech zasadniczych i następujących po sobie części: wstępnej, uzasadnienia oraz sentencji oznaczonej na końcu wyroku pogrubioną czcionką i podpisanej przez sędziów biorących udział w jego wydaniu. Zazwyczaj w sentencji powtarza się jeden z ustępów poprzedzającego ją uzasadnienia albo opiera się ją na fragmentach występujących w kilku ustępach uzasadnienia. W części wstępnej znajdują się kluczowe informacje na temat sprawy. Przede wszystkim nazwa orzeczenia (wyrok), data jego wydania, podane hasłowo (w nawiasach) problemy, których sprawa dotyczy, numer sprawy (C-499/06), gdzie „C” (od francuskiego „la Cour”) podkreśla, że jest to sprawa rozstrzygnięta przez Trybunał. Także tutaj mamy wskazanie, że chodzi o wniosek o wydanie orzeczenia wstępnego na podstawie art. 234 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) pochodzący od konkretnego sądu krajowego. Istotne, że nazwa tego sądu jest podana z zachowaniem oryginalnej pisowni (np. Sąd Okręgowy w Koszalinie) wraz z datą przekazania sprawy. Podobnie podana dalej nazwa stron bazuje na ich oznaczeniu w postępowaniu krajowym. W tej części uzyskujemy dodatkowo kluczowe informacje na temat przebiegu postępowania w Trybunale: skład sędziowski, nazwisko sędziego sprawozdawcy, rzecznika generalnego przedstawiającego opinię, datę przeprowadzenia rozprawy oraz wygłoszenia opinii. Część wstępną wyroku zamyka pogrubione słowo „wyrok”, po którym zaczyna się uzasadnienie.
Uzasadnienie składa się z dwóch części: faktycznej i prawnej. Tę pierwszą Trybunał buduje na podstawie informacji uzyskanych od sądu krajowego. Chodzi o wyjaśnienie, kto pozywa kogo, jakie są: przedmiot sprawy, argumenty i stanowiska stron, treść przepisów prawa krajowego i w końcu pytania. Ta część oparta jest na materiale znajdującym się w orzeczeniu sądu krajowego o przekazaniu pytań, chyba że w trakcie postępowania Trybunał zwracał się do tego sądu o uzupełnienie i wyjaśnienie pewnych kwestii.
Część prawna uzasadnienia składa się z dwóch elementów: krajowego i wspólnotowego. W części „krajowej” poznajemy kontekst prawny sprawy, czyli akty prawne i przepisy znajdujące zdaniem sądu krajowego zastosowanie w sprawie, czasami także orzecznictwo sądów krajowych. Wyjątkowo sądy krajowy dzielą się z Trybunałem swoim stanowiskiem na temat powstających zagadnień interpretacyjnych. Wówczas Trybunał odnotowuje je także w tej części uzasadnienia. We „wspólnotowej” z kolei zawarte są przepisy prawa wspólnotowego przytoczone przez sąd krajowy.
Sztuką jest nie tylko zadanie pytania, ale również umiejętne odczytanie udzielonej przez sąd wspólnotowy odpowiedzi