Nie budzi dzisiaj wątpliwości możliwość zbywania w Polsce tytułów uczestnictwa emitowanych przez przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania pochodzące z innych państw członkowskich Unii – tzw. fundusze UCITS. Ich działalność w Polsce opiera się na tzw. zasadzie jednolitego paszportu wynikającej z przepisów dyrektywy Rady 85/611/EWG z 20.12.1985 r. określanej powszechnie jako dyrektywa UCITS (dalej: dyrektywa), która wraz z późniejszymi zmianami została implementowana do polskiego porządku prawnego przez ustawę z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (ustawa).
Jest przy tym istotne, że zakres podmiotowy dyrektywy ograniczony jest do specyficznej kategorii funduszy inwestycyjnych, tzn. do tzw. UCITS (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities), które spełniać muszą kryteria określone przez dyrektywę. Są to m.in. następujące kryteria: działanie w formie funduszu inwestycyjnego otwartego, publiczne oferowanie tytułów uczestnictwa, określone zasady polityki inwestycyjnej, działanie na podstawie zezwolenia udzielonego przez właściwy organ nadzoru w państwie macierzystym.
Również analiza przepisów ustawy prowadzi do konkluzji, że jej zakresem podmiotowym objęte są wyłącznie fundusze UCITS. Zgodnie bowiem z art. 1 ustawy, określa ona „zasady tworzenia i działania funduszy inwestycyjnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności przez fundusze zagraniczne i spółki zarządzające”.
Przepis art. 2 pkt 9 ustawy zdefiniował fundusz zagraniczny jako fundusz inwestycyjny otwarty lub spółkę inwestycyjną z siedzibą w państwie członkowskim prowadzącą działalność zgodnie z prawem wspólnotowym regulującym zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe. Dlatego powszechnie przyjmuje się, że pod pojęciem „fundusz zagraniczny” ustawodawca miał na myśli właśnie fundusz typu UCITS. Innymi słowy, funduszami zagranicznymi, do których odnoszą się regulacje zawarte w ustawie, są wyłącznie fundusze działające na podstawie wspólnotowych aktów prawnych, czyli tylko fundusze UCITS.
Na europejskim rynku obok funduszy UCITS funkcjonują również fundusze niezharmonizowane (tzw. non-UCITS), czyli takie, które nie spełniają kryteriów określonych przez dyrektywę, w tym w szczególności zasad inwestycyjnych UCITS. Do kategorii non-UCITS należy szereg bardzo różnych rodzajów funduszy, w tym typu hedge, otwarte fundusze nieruchomościowe, fundusze towarowe, fundusze typu private equity, funkcjonujące w niektórych państwach Unii tzw. pracownicze fundusze oszczędnościowe (FCPE) i inne.