[b]Dlaczego tak ważną sprawą może być dla pacjenta bądź jego rodziny prawo wglądu do dokumentacji medycznej?[/b]
[b]Ewa Rutkowska:[/b] Pacjent albo jego rodzina mogą chcieć pokazać ją w innej placówce, w której ma on zamiar się leczyć. Dokumentacja medyczna ma też zasadnicze znaczenie w razie dochodzenia roszczeń z tytułu uszczerbku na zdrowiu będącego skutkiem np. wypadku komunikacyjnego czy błędnego leczenia. Poszkodowany musi wykazać, że do uszczerbku doszło i że istnieje normalny, adekwatny związek przyczynowy między tym zdarzeniem a uszczerbkiem. Oczywiście nie da się tego udowodnić bez dokumentacji medycznej. Każdy pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Może się z nią zapoznać na miejscu w zakładzie opieki zdrowotnej albo poprosić o kopie, które wydawane są za opłatą.
[b]Czy rodzina pacjenta także ma prawo wglądu do jego dokumentacji medycznej?[/b]
Nie, chyba że upoważni on kogoś z rodziny do wglądu do swojej dokumentacji. I tu uwaga – takie pełnomocnictwo wydane za życia pacjenta wygasa z chwilą jego śmierci. Dostęp do dokumentacji medycznej osoby zmarłej rodzina będzie miała, tylko jeśli jej członkowie mają upoważnienie wydane przez tę osobę, wyraźnie upoważniające do otrzymania dokumentacji w razie jej zgonu.
[b]Czyli oznacza to, że żadna placówka medyczna nie wyda po śmierci pacjenta jego dokumentacji bez pełnomocnictwa okazanego przez rodzinę?[/b]