– Każdy, kogo interes prawny lub uprawnienie naruszyła uchwała lub zarządzenie podjęte przez organ gminy, może zaskarżyć taką uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego – wyjaśnia Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Kancelarii Lege Artis. – Wcześniej trzeba jednak wezwać gminę do usunięcia naruszenia.
Oznacza to, że zanim skarga na uchwałę w sprawie opłat za przedszkola zostanie skierowana do sądu administracyjnego, należy wezwać radę do zmiany przepisów, które zdaniem rodziców naruszają ich prawa.
Jakie postanowienia uchwał rodzice mogą skarżyć? Przede wszystkim te, które stanowią, że opłaty za przedszkola są bezzwrotne. Skarżyć można również zapisy nadające uchwałom moc wstecznie obowiązującą.
– Nadawanie mocy wstecznej takiej uchwale jest sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawnego – wyjaśnia Marcin Zydorowicz, wojewoda zachodniopomorski. – Powoduje bowiem, że ustalona przez radę wysokość opłat miałaby obowiązywać wówczas, gdy jeszcze osobom zobowiązanym do ich ponoszenia formalnie nie byłaby znana – argumentuje.
Skargę na uchwałę wnosi się za pośrednictwem rady, czyli organu, który wydał akt