Dobiega końca sezon grypowy 2012/2013. W ostatnim czasie odnotowano wyjątkowo dużo zachorowań i podejrzeń na grypę bo aż 2,42 mln. Było ponad 11 tys. hospitalizacji związanych z grypą. Zmarło 123 osoby. W związku z tym eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Zakładu Badań Wirusów Grypy oraz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej postulują wprowadzenie Narodowego Programu Zwalczania Grypy.
Eksperci rekomendują by Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło i doprecyzowało program Szczepień Ochronnych.
-Sytuacja jest alarmująca. Ludzie unikają szczepień co skutkuje wzrastającą liczbą zachorowań i zgonów. Pod względem zapobiegania grypie jesteśmy na bardzo odległej pozycji w Europie. Szczepień zaniedbują sami lekarze- mówi prof. Dr hab. Lidia Brydak.
W związku z tymi problemami profesorzy i lekarze zauważają, że nacisk trzeba położyć na zaangażowanie środowiska medycznego w przeprowadzenie kampanii informacyjnej nt. szczepień kierowanej do lekarzy i pacjentów.
Z sezonu na sezon spada bowiem odsetek osób szczepiących się przeciw grypie. W sezonie 2012/2013 zaszczepiło się jedynie 3,7% populacji. To znacznie mniej niż w sezonach 2011/2012 i 2010/2011, w których wyszczepialności wynosiły odpowiednio 4,5% i 5,2% populacji. Jest to jeden z najniższych wyników w Europie. Według zaleceń WHO oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wszczepialności powinien wynosić 75% dla osób powyżej 65r.ż. i osób z grup podwyższonego ryzyka.