Stypendium socjalne przysługuje studentom o ciężkiej sytuacji materialnej po spełnieniu przesłanek wyważonych w ustawie prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365).
Zasadą udzielenia świadczeń rodzinnych jakim jest studenckie stypendium socjalne jest wymóg zachowania odpowiedniego kryterium dochodowego.
Maksymalną wysokość dochodów rodziny, która zadecyduje przy przyznaniu stypendium socjalnego w tym wypadku jest ustalana przez rektora uczelni i organ samorządu studenckiego.
W ustalaniu wysokości dochodu dla potrzeb otrzymania stypendium socjalnego należy uwzględnić uzyskane w rodzinie przychody. Za podstawowe źródło dochodu uważa się stosunki wykonywania pracy zarobkowej, które w ustawie o świadczeniach rodzinnych wymienił ustawodawca.
Zatrudnienie i inna praca zarobkowa to zgodnie art. 3 pkt 22 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255) to wykonywanie pracy na podstawie: stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.