Studenci pierwszego roku zyskają prawo do stypendium rektora. Jego przyznanie będzie zależało od wyników uzyskanych na maturze z przedmiotów branych pod uwagę podczas rekrutacji lub liczby punktów zdobytych w postępowaniu kwalifikacyjnym. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym.
Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej postulował, aby zasady przyznawania stypendium zostały oparte na kryteriach jednolitych w skali kraju, np. wynikach uzyskanych w ogólnopolskich olimpiadach czy konkursach.
– Takie rozwiązanie pozwoliłoby wybrać wybitnych maturzystów, których szczególnie warto wspierać na początku studiów – uważa Piotr Müller, przewodniczący PSRP.
Nowelizacja ma też poprawić jakość studiów. Ocenę ułatwi system monitorowania karier absolwentów. Będzie go prowadził minister nauki na podstawie danych przekazywanych przez ZUS. – Informacje z ZUS, pozbawione danych osobowych, powinny być dostępne zarówno dla resortu nauki, jak i samych uczelni. Szkoły wyższe muszą już analizować losy absolwentów, ale jest to orka na ugorze. Mogą bowiem polegać tylko na wiedzy zdobytej od byłych studentów – mówi Piotr Müller.
Wiedza zdobyta podczas praktyki zawodowej ma być uznawana na uczelniach