Rzecznik praw obywatelskich uważa, że art. 39 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty trzeba zmienić. W kontekście toczącej się dyskusji o zachowaniu prof. Bogdana Chazana prof. Irena Lipowicz proponuje, by to nie lekarz, ale administracja placówki miała obowiązek informować pacjenta o tym, gdzie ma uzyskać świadczenie, którego nie chcą wykonać jej lekarze.
Europa za lekarzami
Zdania lekarzy i prawników co do tej propozycji są podzielone. Ci pierwsi popierają stanowisko RPO.
– Lekarz, który ma określone wartości i przekonania, nie może być zmuszony do działań wbrew sobie. To gwarantuje art. 53 konstytucji i do innego postępowania nie może go zmusić żaden przepis – mówi Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd lekarski uważa ponadto, że obowiązek wynikający z art. 39, który nakazuje lekarzowi wskazać inną placówkę, jest też niezgodny z rezolucją nr 1763 Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie prawa do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej.
Skarga do Trybunału
W tych rekomendacjach RE akcentuje, że jeśli lekarz odmawia świadczenia ze względów sumienia, ewentualny obowiązek wskazania pacjentowi legalnych możliwości uzyskania świadczenia powinien ciążyć na instytucjach odpowiedzialnych za organizację ochrony zdrowia. Z tych powodów NRL zaskarżyła w marcu przepisy ustawy o zawodzie lekarza do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa czeka na rozpoznanie.
Pod postulatem zmiany kontrowersyjnego przepisu podpisują się też karniści.