Opłata za sanatorium przed i po 1 października 2014

Tylko sanatorium z ZUS jest dla kuracjusza bezpłatne. Przy skierowaniu z NFZ trzeba dopłacać nawet tysiąc złotych. Od 1 października dopłaty jeszcze wzrosną.

Publikacja: 27.08.2014 12:40

Uzdrowisko w Nałęczowie

Uzdrowisko w Nałęczowie

Foto: Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski

Po prawie dwóch latach czekania, dostałam wreszcie skierowanie do sanatorium. Radość opadła, gdy znajoma powiedziała, że

będę musiała dopłacić nawet tysiąc złotych

. Myślałam, że pobyt tam jest całkowicie bezpłatny, a ja zapłacę tylko za podróż. Ile i za co dokładnie zapłacę?

– pyta czytelniczka

Opłaty za pobyt w sanatorium zależą przede wszystkim od tego, jaka instytucja nas tam skierowała: Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w ramach prewencji rentowej. W pierwszym przypadku kuracjusz dopłaca do kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłat ma być wyższa od 1 października 2014 r. W drugim przypadku kuracjusz nie ponosi żadnych kosztów, ZUS płaci w całości za zakwaterowanie, wyżywienie, a nawet za przejazd z miejsca zamieszkania do sanatorium i z powrotem.

Ponieważ czytelniczka bardzo długo czekała na skierowanie, można domyślać się, że kieruje ją tam NFZ (w ZUS czeka się najwyżej kilka miesięcy). W takim przypadku musi przygotować się na obowiązkowe dopłaty. Zależą one od sezonu, w jakim odbędzie się kuracja oraz standardu miejsca zakwaterowania. Obecnie jeszcze obowiązują dzienne stawki określone przez ministra zdrowia w rozporządzeniu z 23 lipca 2013 r. (Dz.U. z 14 sierpnia 2013 r., poz. 931). My przeliczyliśmy je na 21 i 28 dni, bo tyle najczęściej trwają turnusy lecznicze lub rehabilitacyjne dla dorosłych.

 

Pokój 2-osobowy w studio

 

Te opłaty obowiązywać będą do 30 września 2014 r. Natomiast od 1 października 2014 kuracjusze mają płacić nieco więcej -  minister zdrowia przygotował rozporządzenie, które podnosi wysokość dziennych stawek dopłat do zakwaterowania i wyżywienia. Powód: wzrost cen produktów spożywczych, energii, wody, środków czystości.

Przepisy z nowymi stawkami czekają na podpis ministra i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Publikujemy projektowane stawki w tabeli dołączonej do artykułu. Aby wyliczyć koszt dopłat za cały turnus, należy stawkę dzienną przemnożyć przez ilość dni pobytu w sanatorium. Osoby, które rozpoczną turnus we wrześniu, a zakończą w październiku, mają płacić według stawek sprzed 1 października.

Warto przygotować się na jeszcze jeden wydatek: opłatę uzdrowiskową, która jest pobierana od osób przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska  Za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach kuracjusze mogą zapłacić nawet 4,30 zł. W 2015 r. także ta opłata ma być wyższa o 2 grosze. Opłata uzdrowiskowa nie może być pobierana od pacjentów szpitali uzdrowiskowych.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku