Zgodnie z art. 12 § 4 Kodeksu wyborczego, w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych będą utworzone odrębne obwody głosowania, jeżeli w dniu wyborów będzie w nich przebywać co najmniej 15 wyborców. Tylko w uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby kierującej daną jednostką, komisarz wyborczy nie utworzy odrębnego obwodu głosowania.
W zdecydowanej większości szpitali da się więc zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu i w referendum. Pacjenci, którzy mają zaplanowany pobyt w szpitalu mogą sprawdzić, czy w danej placówce będzie obwodowa komisja wyborcza. Można to zrobić przez internet, na stronie https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/obwodowe/wyszukiwarka .
Czytaj więcej
Rzekome spinanie kart wyborczych i referendalnych w jeden plik przy wydawaniu ich wyborcy to dezinformacja – komentuje Krajowe Biuro Wyborcze. Jak w takim razie odmówić udziału w referendum? Czy można zniszczyć kartę lub oddać ją pustą?
Spis wyborców w szpitalu
Pacjent powinien też sprawdzić, czy jego nazwisko widnieje w spisie wyborców w obwodzie utworzonym w zakładzie leczniczym. Powinno tam być, jeśli już przebywa w szpitalu lub zostanie do niego przyjęty do szpitala dwa dni przed wyborami. W takim przypadku zostanie wykreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
- Spis wyborców w obwodzie odrębnym w zakładzie leczniczym jest tworzony w oparciu o zaktualizowaną listę pacjentów przekazaną przez kierownika placówki najpóźniej 14 października. Pacjent przyjęty nagle do szpitala np. w niedzielę, nie będzie więc mógł głosować w szpitalu - wyjaśnia Marcin Chmielnicki, rzecznik prasowy w Krajowym Biurze Wyborczym.