O sukcesie można mówić w przypadku programu wsparcia rodzin. Ustawa umożliwiająca wypłacanie po 500 zł miesięcznie została szybko uchwalona, wejdzie w życie z początkiem kwietnia. Program Rodzina 500+ to nieopodatkowane wsparcie na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny o niskich dochodach otrzymają świadczenie także na pierwsze dziecko lub jedynaka.
Z kolei do najbardziej kontrowersyjnych posunięć rządu należy uchwalona pod koniec stycznia ustawa o służbie cywilnej. Na jej podstawie wymieniono osoby na wyższych stanowiskach w administracji. Nowi kierownicy nie będą już wyłaniani w drodze konkurencyjnych naborów.
Błyskawiczne zmiany odbyły się też w wymiarze sprawiedliwości. Połączono funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W miejsce prokuratur generalnej i apelacyjnych powstaną prokuratury krajowa i regionalne. Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest już projekt zmian w procedurze karnej, który przywraca na sale rozpraw stary (inkwizycyjny) proces karny.
W obszarze podatków rząd zaczął od ekspresowego wprowadzenia 70-procentowego PIT dla członków zarządu odchodzących z państwowych firm. Zapowiadano też poprawę ściągalności VAT, ale projekt zmian w ustawie o tym podatku wciąż nie ujrzał światła dziennego.
Zaczęły się jednak prace nad uszczelnianiem systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów opracowało tzw. klauzulę obejścia prawa, która ma być narzędziem obalania sztucznych struktur biznesowych służących unikaniu płacenia podatków. Resort kontynuuje też prace poprzedniej ekipy nad wdrożeniem szybkich i efektywnych elektronicznych kontroli. Rząd PiS wstrzymał reformę administracji skarbowej poprzedniego rządu i zaproponował jej inną wersję. Zakłada ona integracje służb celnych i skarbowych.