O sukcesie można mówić w przypadku programu wsparcia rodzin. Ustawa umożliwiająca wypłacanie po 500 zł miesięcznie została szybko uchwalona, wejdzie w życie z początkiem kwietnia. Program Rodzina 500+ to nieopodatkowane wsparcie na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny o niskich dochodach otrzymają świadczenie także na pierwsze dziecko lub jedynaka.

Z kolei do najbardziej kontrowersyjnych posunięć rządu należy uchwalona pod koniec stycznia ustawa o służbie cywilnej. Na jej podstawie wymieniono osoby na wyższych stanowiskach w administracji. Nowi kierownicy nie będą już wyłaniani w drodze konkurencyjnych naborów.

Błyskawiczne zmiany odbyły się też w wymiarze sprawiedliwości. Połączono funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W miejsce prokuratur generalnej i apelacyjnych powstaną prokuratury krajowa i regionalne. Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest już projekt zmian w procedurze karnej, który przywraca na sale rozpraw stary (inkwizycyjny) proces karny.

W obszarze podatków rząd zaczął od ekspresowego wprowadzenia 70-procentowego PIT dla członków zarządu odchodzących z państwowych firm. Zapowiadano też poprawę ściągalności VAT, ale projekt zmian w ustawie o tym podatku wciąż nie ujrzał światła dziennego.

Zaczęły się jednak prace nad uszczelnianiem systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów opracowało tzw. klauzulę obejścia prawa, która ma być narzędziem obalania sztucznych struktur biznesowych służących unikaniu płacenia podatków. Resort kontynuuje też prace poprzedniej ekipy nad wdrożeniem szybkich i efektywnych elektronicznych kontroli. Rząd PiS wstrzymał reformę administracji skarbowej poprzedniego rządu i zaproponował jej inną wersję. Zakłada ona integracje służb celnych i skarbowych.

Rząd cofnął też reformę w oświacie, znosząc od września obowiązek szkolny dla sześciolatków. Tegoroczne pierwszaki będą mogły zostać zapisane do pierwszej klasy jeszcze raz. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Od przyszłego roku zostaną zniesione tzw. godziny karciane. Dziś każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musi poświęcić dwie godziny w tygodniu na zajęcia pozalekcyjne, natomiast nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej – jedną. Po zmianach nauczyciele będą prowadzić zajęcia pozalekcyjne odpowiednie do potrzeb i zainteresowań uczniów. Ich wymiar ustalą z dyrektorem szkoły.

Rząd pracuje też nad ściągnięciem do kraju Polaków ze Wschodu. Osoby z polskimi korzeniami mieszkające na Ukrainie czy Białorusi uzyskają pomoc w powrocie. Zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka, nad którą trwają w Sejmie prace.

W zakresie ubezpieczeń społecznych jedyna uchwalona zmiana dotyczy dodatków dla emerytów i rencistów jakie otrzymają w marcu wraz z waloryzacją świadczeń. Ma je dostać ponad 6,5 mln osób.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

Wiele ustaw uchwalono w ciągu zaledwie kilku dni, bez konsultacji z zainteresowanymi stronami. Projekty ustawy np. o prokuraturze czy służbie cywilnej złożyli posłowie PiS, a w przypadku projektów poselskich nie są wymagane konsultacje społeczne.

– Tę furtkę stosowano już wcześniej, ale nigdy na taką skalę – zauważa prof. Hubert Izdebski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że uchwalanie ustawy w ciągu kilku dni niesie ze sobą ryzyko błędów legislacyjnych.

– Z tego powodu ustawę o podatku od menedżerów państwowych firm trzeba było nowelizować zaraz po jej ogłoszeniu – podkreśla prof.

W niektórych przypadkach do konsultacji jednak doszło.