Kto musi usuwać śnieg

Rozmowa z dr Patrycją Zawirską, radcą prawnym, partnerem w K&L Gates

Aktualizacja: 28.11.2016 07:51 Publikacja: 27.11.2016 05:00

Kto musi usuwać śnieg

Foto: 123RF

Czy dla obowiązku odśnieżania ma znaczenie, że pracodawca nie jest właścicielem nieruchomości, w której pracują zatrudnione przez niego osoby?

Patrycja Zawirska: Ustawa, z której wynika obowiązek odśnieżania chodników przylegających do nieruchomości, obciąża nie tylko właścicieli nieruchomości, ale również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, wszelkie osoby i jednostki organizacyjne posiadające ją w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty nią władające. Naturalnie, może się zdarzyć, że jedna nieruchomość ma zarówno właściciela, zarządcę, jak i najemcę. Osoby te mogą w ramach zawieranych ze sobą umów swobodnie ustalać, na której z nich spoczywa obowiązek odśnieżania. Warto jednak pamiętać, że w przypadku grzywien oraz szkód powstałych w związku z nieprawidłowo odśnieżonym chodnikiem, to osoba, która podjęła się odśnieżania, będzie pociągnięta do odpowiedzialności. Odpowiadając na pytanie, dla obowiązku odśnieżania nie ma znaczenia tytuł prawny do gruntu. Nawet dziki lokator, zajmujący opuszczony budynek, może zostać ukarany grzywną, chociaż jej egzekucja to już zupełnie inna historia. Pamiętajmy również, że nie każdy deptak przylegający do naszego gruntu podlega obowiązkowi odśnieżania. Jeśli nie przylega on w sposób bezpośredni, oddziela go od działki pas zieleni lub parkują na nim samochody i gmina pobiera z tego tytułu opłaty, to obowiązek odśnieżania spoczywa na gminie.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo