Główny Inspektor Sanitarny radzi jak uniknąć zatruć podczas upałów i innych wakacyjnych chorób.
Na dłuższe wycieczki zabierz suchy prowiant
Przygotowując się do wyjścia na plażę, wycieczkę rowerową, czy dłuższą wędrówkę po lesie lub górach, należy zabrać ze sobą suchy prowiant, dobrze umyte owoce i warzywa oraz napoje, aby nie tracić energii. Przy przygotowywaniu przekąsek na drogę należy wziąć pod uwagę, że część żywności łatwo ulega zepsuciu. Jest to żywność nietrwała mikrobiologicznie, do której możemy zaliczyć np. lody, ciasta, sałatki, kanapki z mięsem, serem, rybami, wyroby mięsne, mleko i produkty mleczne. Taka żywność powinna być przechowywana w warunkach chłodniczych. Należy więc zaopatrzyć się w lodówkę turystyczną z chłodzącymi wkładami lub wybierać produkty „suche", które nie zepsują się podczas długiego przebywania na słońcu czy w wysokiej temperaturze - radzi GIS.
Dodaje, że zawsze warto sprawdzić etykietę produktu, na której znajdują się informacje o warunkach przechowywania oraz data przydatności do spożycia.
Uwaga na lody i ciastka z kremem
W wyniku złego przechowywania żywności podczas upałów bardzo łatwo o zatrucia pokarmowe. Do najczęściej występujących objawów możemy zaliczyć biegunkę, bóle brzucha, wymioty i nudności, osłabienie, uderzenie gorąca. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem oraz nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Warto więc z rozwagą i ostrożnością spożywać podczas upałów takie produkty jak lody, ciastka z kremem, które mogą być niewystarczająco schłodzone (źle przechowywane), również groźne dla zdrowia mogą być produkty rozmrożone i ponownie zamrożone jak np. warzywa, ryby, mięso oraz produkty surowe (np. tatar, surowe jajka). Podczas upałów przy niewłaściwym przechowywaniu szybko psują się również produkty nie poddane obróbce termicznej. Należy zachować ostrożność i reagować na wszelkie zmiany smaku, konsystencji i zapachy odbiegające od normy danego produktu.