Na początek elektroniczne stetoskopy, za pomocą których lekarze osłuchują płuca i serce, dostaną pacjenci lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Pilotaż pozwoli ocenić, czy urządzenie z opcją zdalnego przesyłu danych zastąpi wizytę u lekarza.

Jak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w POZ, na razie będą one wykorzystywane w diagnozowaniu pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego. Jeśli jednak okażą się skuteczne, lekarze będą je przekazywać pacjentom z innymi chorobami.

Czytaj też: Badanie pacjentów bez bezpośredniego kontaktu

Lekarze do pomysłu podchodzą z entuzjazmem: – To zwiększy bezpieczeństwo pacjenta korzystającego z  e-porady – uważa dr Jacek Krajewski, prezes zrzeszającej lekarzy POZ Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Uważa, że taki stetoskop zdoła zbliżyć poradę zdalną do stacjonarnej wizyty w gabinecie.

Lekarz poinstruuje pacjenta, gdzie przyłożyć słuchawkę stetoskopu i będzie mógł ocenić stan jego dróg oddechowych czy wysłuchać serca. Jeśli będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, wezwie pacjenta na wizytę osobistą lub pojedzie do niego z wizytą domową.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, stetoskopy elektroniczne są innowacyjnym narzędziem diagnostycznym stosowane przede wszystkim w kardiologii i pulmonologii do wstępnej diagnostyki potencjalnych zaburzeń. „Stetoskop elektroniczny jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane celem optymalnego słuchania. Sygnały elektroniczne mogą być następnie przetwarzane i digitalizowane w celu przesyłania ich do komputera" – piszą autorzy projektu.

Pilotaż ma objąć co najmniej tysiąc pacjentów, a do programu będzie mógł zgłosić się każdy z 9553 świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej. Na zakup stetoskopów elektronicznych ze słuchawkami resort zdrowia przeznaczy 2 mln zł, a na wynagrodzenia dla lekarzy – 3 mln zł (za badanie z wykorzystaniem e-stetoskopu NFZ zapłaci 100 zł brutto).

Etap legislacyjny: skierowane do ogłoszenia