Każdy, kto posiada polskie obywatelstwo i stale przebywa na terytorium RP, jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego, czyli mówiąc krótko, wypełnić obowiązek meldunkowy nałożony przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=05014DBA8309217E15AE9A6ECC394C72?id=182546]ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.)[/link].
Na czym ten obowiązek dokładnie polega? Wyjaśnia to art. 4 omawianej ustawy, zgodnie z którym jego realizacja następuje przez zameldowanie się w miejscu pobytu stałego lub czasowego oraz wymeldowanie się z takiego miejsca. Ponadto realizacja tego obowiązku polega na zameldowaniu: o urodzeniu dziecka, zmianie stanu cywilnego oraz o zgonie osoby.
[srodtytul]16-punktowa ankieta[/srodtytul]
Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Aby dopełnić tego obowiązku, należy udać się do właściwego urzędu gminy. W celu dopełnienia formalności należy przedstawić zaświadczenie o wymeldowaniu się z poprzedniego miejsca pobytu.
To jednak nie wystarczy.