[b]Moja żona źle się poczuła, poszła do lekarza i poprosiła o wypisanie zwolnienia. Wizyta odbyła się w godzinach pracy. Doktor odmówiła wystawienia zaświadczenia twierdząc, że żona jest zdrowa. Lekarka dodała też, że jeszcze nigdy w swojej karierze nie wystawiła na jeden dzień zwolnienia. Czy lekarz w takiej sytuacji może odmówić wydania zaświadczenia na ten dzień? [/b]
Lekarka miała prawo odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego, jeżeli żona czytelnika była zdrowa. Zaświadczenie lekarskie wystawia się w sytuacji, gdy pacjent jest chory i nie może pracować.
[srodtytul]Kiedy lekarz wystawia zwolnienie[/srodtytul]
Zasady wystawiania zwolnień lekarskich reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=79144]rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 65, poz. 741, ze zm.)[/link].
Zgodnie z tymi przepisami, zwolnienie z pracy wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny. Przy wystawianiu zaświadczenia lekarz bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta, uwzględnia rodzaj i warunki pracy.