Symbol harcerski dla wszystkich druhów

Zakończył się trwający dziesięć lat monopol na znak Czuwaj" Związku Harcerstwa Polskiego

Publikacja: 02.08.2010 04:40

Symbol harcerski dla wszystkich druhów

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Urząd Patentowy właśnie unieważnił prawo ochronne (wyłączne) na ten znak.

Przedstawia on harcerski symbol w postaci krzyża z napisem Czuwaj". Jest to krzyż równoramienny, wzorowany na odznaczeniu Virtuti Militari, otoczony przez dwa wieńce: dębowy i laurowy. Pośrodku w kręgu znajduje się lilijka z odchodzącymi na boki promieniami. Oznacza się nim kolejne stopnie harcerskie. Jego kształt ostatecznie został zatwierdzony podczas konferencji zjednoczeniowej Związku Harcerstwa Polskiego 12 listopada 1918 r.

ZHP zgłosił go do Urzędu Patentowego w 2000 r., w wielu klasach. Między innymi na czasopisma, kalendarze, kartki okolicznościowe (kl. 16); plecaki, torby, tornistry, pokrowce na noże harcerskie (kl. 18); także na kosmetyki (kl. 3); słodycze (kl. 30); organizowanie wycieczek (kl. 39), organizowanie obozów wakacyjnych dla młodzieży i dzieci (kl. 43). Rejestrację w UP uzyskał 1 marca 2004 r.

O unieważnienie znaku wystąpił Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Uważał, że ZHP zgłosił go w złej wierze (zarzut z art. 8 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8DBCFB34084B8AEC024E479D8890B9DC?id=169951]ustawy o znakach towarowych[/link], zgłoszenie nastąpiło pod jej rządami). Jest to symbol harcerski, który stanowi dobro wszystkich organizacji harcerskich w kraju. ZHP nie ma prawa go monopolizować twierdził pełnomocnik ZHR.

- Zastrzeżenie znaku ma chronić ten symbol przed komercyjnym wykorzystaniem przez organizacje spoza środowiska harcerskiego. Natomiast Związek Harcerstwa Polskiego nie robi żadnych przeszkód w używaniu znaku przez organizacje harcerskie - podkreślała pełnomocnik ZHP. [b] Pełnomocnik ZHR zaznaczył, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=81179]nowela z 1990 r. (DzU nr 14, poz. 86)[/link] do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=880A413174AC483A0C61ACB97A09C438?id=162203]ustawy o stowarzyszeniach[/link] uchyliła art. 46, który dawał wyłączność ZHP na posługiwanie się symbolami harcerskimi. Tymczasem ZHP, rejestrując sporny znak, stara się przywrócić ten monopol[/b] - akcentował pełnomocnik.

Kolegium ds. spornych Urzędu Patentowego zgodziło się z tym i unieważniło prawo ochronne na znak Czuwaj". Kolegium potwierdziło wolność organizacji harcerskich do stosowania utrwalonych symboli tego ruchu [b](sygn. Sp. 334/05)[/b].

Od decyzji przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie