Takie zmiany przewiduje senacki projekt nowelizacji ustaw o PIT oraz o swobodzie działalności gospodarczej.

Ma na celu zwolnienie z opodatkowania PIT produkcji i sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, takich jak pieczywo, wędliny, dżemy, kompoty, sery itp. Warunkiem będzie niewielka wysokość uzyskiwanych z tego tytułu przychodów do 5 tys. zł w roku. Przychód nieprzekraczający tej kwoty będzie w całości zwolniony z opodatkowania. Nadwyżka zaś będzie stanowiła przychód z tzw. innych źródeł i zostanie opodatkowana. Jednocześnie, aby umożliwić obliczenie wysokości przychodu, podatnicy będą mieli obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Przychód podlegający wyłączeniu od PIT powinien pochodzić ze sprzedaży produktów przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. Wyklucza to stosowanie linii produkcyjnych oraz technologii stosowanych na szeroką skalę. Dodatkowym warunkiem przewidzianym przez projekt jest pochodzenie wykorzystanych do produkcji składników z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Wyłącza to ze zwolnienia podmioty działające na większą skalę oraz skoncentrowane na przetwórstwie, nieprowadzące działalności rolniczej. Zwolnienie nie będzie przysługiwało, jeśli sprzedaż przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych będzie wykonywana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej podatnika.

Oferta sprzedaży będzie musiała być kierowana do konsumenta, a więc do osoby fizycznej kupującej przetwory na własne potrzeby. Wyłączenie od PIT będzie obejmowało jedynie sprzedaż produktów wytworzonych własnoręcznie lub przez domowników. Jeśli podatnik zatrudni do ich produkcji osoby trzecie, straci prawo do wyłączenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy zatrudnienie będzie odbywało się na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło czy innych, o podobnych charakterze.

Proponowane zmiany mają doprowadzić do redukcji szarej strefy, w której obecnie odbywa się obrót przetworami na niewielką skalę. Teraz rolnicy mogą bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych wytwarzać, a następnie sprzedawać jedynie nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce. Produkowane na niewielką skalę tradycyjnymi metodami przetwory nie są w związku z tym objęte kontrolą sanitarną.