Nostryfikacja dyplomu nie może trwać dłużej niż 90 dni, a opłata nie może być wyższa niż 50 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, czyli obecnie 1915 zł.
Tak wynika z obowiązujących od soboty rozporządzeń ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą oraz stopni naukowych uzyskanych za granicą.
Dotychczas maksymalna opłata mogła wynieść 4 tys. zł.
Uznanie dyplomu wydanego za granicą może przeprowadzić uprawniona rada wydziału uczelni czy instytutu naukowego posiadająca uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego w określonej dziedzinie.
Wraz z wnioskiem należy przedstawić m.in. oryginał dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego – do wglądu oraz kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych lub dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego.
Rada może zażądać przetłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego.
Od dzisiaj dyplomy wydane przez uprawnioną uczelnię działającą w systemie szkolnictwa wyższego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, OECD bądź też EFTA potwierdzające ukończenie trzyletnich studiów
I stopnia, studiów II stopnia lub co najmniej czteroletnich studiów jednolitych potwierdzają w Polsce posiadanie wyższego wykształcenia na adekwatnym poziomie studiów. Umożliwia to ostatnia nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.
podstawa prawna: rozporządzenia MNiSW z 8 sierpnia i 1 września 2011 r. DzU nr 179, poz. 1067 DzU nr 196, poz. 1168