15 grudnia 2011 r. Sejm znowelizował ustawę o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej. Nowe przepisy zlikwidują lukę prawną, jaka powstała podczas prac nad tą ustawą, która wchodzi w życie z początkiem 1 stycznia 2012 roku. Oznacza to, że od nowego roku całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego będą funkcjonować także na podstawie dotychczasowych przepisów.
Ustawa o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej
dała okres przejściowy dla placówek opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego lub socjalizacyjnego, pozwalając im funkcjonować przez rok na podstawie starych przepisów. Tę możliwość urzędnicy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zapomnieli zostawić dla placówek opiekuńczo- wychowawczych typu rodzinnego, które albo straciłyby po nowym roku podstawę prawną do funkcjonowania, albo starosta musiałby je od razu przekształcać w rodzinne domy dziecka.
Druga możliwość jest jednak procedurą wymagającą czasu, dlatego potrzebny był okres przejściowy i dzięki wczorajszej nowelizacji także wyniesie on rok. Według resortu pracy problem dotyczył 51 placówek, pod których opieką przebywa 704 dzieci.
Przyjęta przez posłów nowelizacja doprecyzowała także zasady, na jakich rodziny zastępcze pobierają świadczenia na dziecko. W związku z tym w zależności od tego, które będą dla opiekunów korzystniejsze, dostaną pieniądze z powiatu na starych lub nowych zasadach.