Wczoraj Sejm rozpoczął pracę nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma umożliwić personelowi medycznemu sprawdzanie online ubezpieczenia pacjenta.
Projekt, nad którym obradowała Sejmowa Komisja Zdrowia, przewiduje, że pracownicy placówek medycznych sprawdzą, czy chory odprowadza składkę zdrowotną, w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU). Teraz dostęp do CWU ma tylko NFZ.
– Zdejmujemy z lekarza odpowiedzialność za sprawdzenie dowodu ubezpieczenia. To będzie też ułatwienie dla pacjentów, bo nie będą musieli nosić ze sobą druków RMUA – mówił wczoraj w Sejmie Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, odpowiedzialny za wprowadzenie nowych rozwiązań. Nowe zasady sprawdzania ubezpieczenia pacjenta mają polegać na tym, że np. rejestratorka w przychodni mającej dostęp do systemu CWU wyśle zapytanie z numerem PESEL pacjenta, a po trzech sekundach system potwierdzi (lub nie) ubezpieczenie chorego. Gdy pojawią się przeszkody, np. techniczne, chory złoży pisemne oświadczenie, że odprowadza składkę zdrowotną. Jeśli skłamie, NFZ będzie ścigał jego, a nie lekarza, i dochodził zwrotu pieniędzy.
Zbudowanie systemu ma kosztować 10 mln zł. – Po co budować tak kosztowny system, skoro w kraju mamy zaledwie 2–3 proc. osób nieubezpieczonych? Taniej jest leczyć ich bezpłatnie – mówiła poseł Józefa Hrynkiewicz.
Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie