Prezydent Węgier, László Sólyom, został zaproszony na uroczystość odsłonięcia pomnika św. Stefana, założyciela państwa i pierwszego króla Węgier, która miała się odbyć 21 sierpnia 2009 r. Tego samego dnia Słowacy obchodzą także rocznicę najazdu wojsk pięciu państw Układu Warszawskiego, w tym m.in. wojsk węgierskich, na Czechosłowacką Federacyjną Republikę Socjalistyczną.
W wyniku niefortunnego zbiegu obu dat zaplanowana wizyta prezydenta Węgier spowodowała liczne kontrowersje na szczeblu dyplomatycznym. W konsekwencji 21 sierpnia 2009 r. słowacki minister spraw zagranicznych przekazał ambasadorowi Węgier notę werbalną, w której odmówił głowie państwa węgierskiego prawa wjazdu na terytorium Słowacji, powołując się na dyrektywę z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie swobody przemieszczania się na terytorium UE (2004/38/WE).
Węgry uznały, że na podstawie przytoczonej dyrektywy nie można było odmówić ich prezydentowi prawa wjazdu na terytorium Słowacji i zwróciły się do Komisji o wniesienie do Trybunału skargi o stwierdzenie uchybienia przez Słowację jej zobowiązaniom.
Ponieważ Komisja uznała, że prawo UE nie znajduje zastosowania do wizyt głów państw członkowskich na terytorium innych krajów Unii, w związku z czym nie ma podstaw do stwierdzenia zarzucanego uchybienia, Węgry postanowiły samodzielnie wnieść do Trybunału skargę przeciwko Słowacji. Komisja natomiast przystąpiła do sprawy w charakterze interwenienta na poparcie żądań Słowacji.
W wyroku wydanym 16 października 2012 r., Trybunał stwierdził, że okoliczność, iż obywatel UE piastuje urząd głowy państwa uzasadnia oparte na prawie międzynarodowym ograniczenie swobody przemieszczania się, jaką zapewnia mu prawo unijne (sygn. C-364/10).