Od dziś zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie rejestru medycznie wspomaganej prokreacji. Resort zdrowia tworzy nowy rejestr informatyczny w związku z tym, że od 1 lipca uruchamia program leczenia niepłodności metodą in vitro. Rejestr pomoże ministrowi kontrolować tę procedurę.

Rozporządzenie przewiduje więc, że kliniki, które będą przeprowadzać zapłodnienia metodą in vitro za pieniądze z budżetu państwa, prześlą specjalne raporty do rejestru prokreacji. Będą to informacje o pacjentach korzystających ze sztucznego zapłodnienia. Chodzi o m.in. o numer PESEL kobiety, liczbę pobranych od niej gamet, liczbę przechowywanych zarodków czy informacje o przebiegu ciąży.

Kliniki prześlą też dane o liczbie ciąż powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia, informacje o dacie urodzenia dziecka, a także raporty o stanie zdrowia malucha w okresie noworodkowym.

Ministerstwo Zdrowia zgromadzi w rejestrze nie tylko dane o kobietach korzystających z in vitro i urodzonych przez nie dzieciach. Kliniki przeprowadzające zapłodnienia refundowaną metodą in vitro prześlą także informacje o swojej nazwie, numerze REGON oraz identyfikatorach pracowników medycznych zbierających te dane w placówce.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra zdrowia z 14 czerwca 2013 r. DzU z 24 czerwca, poz.721.