Naczelny Sąd Administracyjny uznał (sygn. II OSK 745/12)
, że sanepid nie może nakładać grzywien finansowych na rodziców, którzy nie poddają dzieci szczepionkom. Sędziowie uchylili wówczas wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Ten orzekł wcześniej, że sanepid może nałożyć grzywnę na rodzica, który nie chce poddać dziecka obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu. Wyrok jest prawomocny, ale sprawa została ponownie przekazana do rozpatrzenia przez WSA.
NSA stwierdził jednocześnie, że obowiązek poddania dzieci szczepieniom w Polsce jest, ale grzywny za niestosowanie się do niego może nakładać wojewoda, a nie sanepid.
Sprawę przed NSA wygrała matka, która odmawiała szczepienia dziecka przeciw m.in. błonicy, tężcowi i krztuścowi, zakażeniom haemophilus influenzae typ B oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Uzasadniała, że jeśli je zaszczepi, będą mu grozić powikłania poszczepienne. Sanepid nałożył na nią grzywnę.
Po wyroku NSA niejeden rodzic zastanawia się teraz, czy jeśli nie podda swojego dziecka szczepieniu, będzie mu groziła za to kara finansowa. Faktem jest, że obowiązek szczepień wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wskazuje ona, że osoby przebywające na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są zobligowane do poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym. W związku z tym resort zdrowia ustala co roku program szczepień.