Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 13 sierpnia 2013 r. (sygn. akt II SA/Bk 203/13).
Uczestnikiem postępowania sądowego był Parlament Studentów RP.
Tuż po rozpoczęciu roku akademickiego 2012/2013 student I roku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierunku lekarsko-dentystycznego na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, złożył wniosek o przyznanie stypendium rektora z uwagi na wynoszącą 4,5 średnią ocen. We wniosku zamieścił oświadczenie, że aktualnie nie jest studentem innego kierunku studiów. Jest natomiast świeżo upieczonym absolwentem studiów I stopnia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku o kierunku techniki dentystyczne.
Jeden przepis, różne interpretacje
Odwoławcza Komisja Stypendialna Uniwersytetu Medycznego w B. odmówiła przyznania stypendium, a jej decyzję utrzymała w mocy komisja odwoławcza. Stwierdziła, że skoro skarżący jest absolwentem jednego kierunku studiów, to nie przysługuje mu już stypendium.
Obie komisje powołały się na art. 184 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Przepis ten stanowi, że studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie przysługują świadczenia, o których mowa w art. 173 ustawy (tj. stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia), chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.