Stypendium dla studenta studiów magisterskich po ukończeniu studiów I stopnia

Absolwent studiów pierwszego stopnia, który pobierał stypendium rektora dla najlepszych studentów, może na nie liczyć także po podjęciu nauki na studiach drugiego stopnia. Nie muszą to być studia uzupełniające

Publikacja: 05.09.2013 12:47

Kontrole ZUS nakierowane na umowy o dzieło wzięły się z tego, że w ostatnich latach takie kontrakty

Kontrole ZUS nakierowane na umowy o dzieło wzięły się z tego, że w ostatnich latach takie kontrakty były nadużywane

Foto: Fotorzepa, Bogusław Florian Skok Bog Bogusław Florian Skok

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 13 sierpnia 2013 r. (sygn. akt II SA/Bk 203/13).

Uczestnikiem postępowania sądowego był Parlament Studentów RP.

Tuż po rozpoczęciu roku akademickiego 2012/2013 student I roku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierunku lekarsko-dentystycznego na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, złożył wniosek o przyznanie stypendium rektora z uwagi na wynoszącą 4,5 średnią ocen. We wniosku zamieścił oświadczenie, że aktualnie nie jest studentem innego kierunku studiów. Jest  natomiast  świeżo upieczonym absolwentem studiów I stopnia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku o kierunku techniki dentystyczne.

Jeden przepis, różne interpretacje

Odwoławcza Komisja Stypendialna Uniwersytetu Medycznego w B. odmówiła przyznania stypendium, a jej decyzję  utrzymała w mocy komisja odwoławcza. Stwierdziła, że skoro skarżący jest absolwentem jednego kierunku studiów, to nie przysługuje mu już stypendium.

Obie komisje powołały się na art. 184 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Przepis ten stanowi, że studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie przysługują świadczenia, o których mowa w art. 173 ustawy (tj. stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia), chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.

Student poskarżył się do WSA. Argumentował, że jego sytuacja odpowiada opisanym w przepisie prawa materialnego przesłankom uzyskania stypendium rektora. Ukończył bowiem na UMB kierunek techniki dentystyczne tj. studia pierwszego stopnia. Ponieważ jednak studia te nie mają bezpośredniej kontynuacji na drugim stopniu,  podjął jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko – dentystycznym. Chciał bowiem uzyskać tytuł zawodowy lekarza dentysty, który to tytuł jest równorzędny z tytułem magistra.

Ogranicza tylko czas

Skład orzekający w pełni podzielił zarzut studenta medycyny.

- Z przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym niewątpliwie wynika zakaz pobierania stypendiów równocześnie na kilku kierunkach studiów – wyjaśnił sąd. -  Nie ma natomiast zakazu otrzymywania stypendiów w przypadku kontynuowania – w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego – nauki na drugim kierunku studiów po ukończeniu studiów pierwszego stopnia.

Zdaniem sądu nie ma przy tym znaczenia fakt, czy kontynuacja nauki odbywać się będzie na studiach uzupełniających magisterskich czy na studiach jednolitych magisterskich. Każde z nich bowiem prowadzą do uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego.

- Wynikające z art. 184 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym prawo absolwenta studiów I stopnia kontynuującego kształcenie w celu uzyskania tytułu magistra lub równorzędnego do otrzymywania pomocy stypendialnej doznaje jedynie ograniczenia czasowego –  nie można pobierać stypendium dłużej niż przez 3 lata – przypomniał sąd.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 13 sierpnia 2013 r. (sygn. akt II SA/Bk 203/13).

Uczestnikiem postępowania sądowego był Parlament Studentów RP.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne