Reklama
Rozwiń

Pacjenci poinformują Urząd Produktów Leczniczych o niebezpiecznych lekach

Pacjenci będą informować Urząd Produktów Leczniczych o tym, że medykament jest szkodliwy dla zdrowia.

Publikacja: 30.09.2013 09:51

Pacjenci poinformują Urząd Produktów Leczniczych o niebezpiecznych lekach

Foto: www.sxc.hu

Sejm przyjął w piątek, po poprawkach Senatu, nowelizację ustawy – Prawo farmaceutyczne.

Przepisy uchwalone przez posłów mają się przyczynić do eliminowania z obrotu szkodliwych leków, a tym samym zmniejszenia liczby zgonów nimi spowodowanych. Z nowelizacji wynika bowiem, że pacjenci i ich opiekunowie będą mogli zgłaszać ich skutki uboczne bezpośrednio do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Urząd stworzy stronę internetową, na której na bieżąco będzie informował o niepożądanych działaniach leków. Te informacje następnie urzędnicy prześlą drogą elektroniczną do Edura Vigilance, czyli europejskiej bazy danych leków. Urząd będzie miał na to 15 dni, licząc od dnia, w którym zostaną mu zasygnalizowane ciężkie powikłania, i 90 dni w przypadkach nieciężkich. Urząd będzie mógł także pobierać z tej bazy informacje zgłoszone przez instytucje z innych państw europejskich.

Co więcej, z uchwalonej nowelizacji wynika, że obowiązek zawiadamiania urzędu o niekorzystnym działaniu leków będą mieć nie tylko lekarze, ale także pielęgniarki, położne oraz ratownicy medyczni. Personel medyczny powinien przekazywać te informacje w ciągu 15 dni od ich uzyskania.

Nowe przepisy zobowiązują także firmy farmaceutyczne do prowadzenia rejestrów szkodliwych leków. Powinny uruchomić w tym celu specjalną infolinię, która umożliwi pacjentowi zgłaszanie informacji o złych medykamentach. Koncerny farmaceutyczne także będą musiały przekazać dalej te dane do Edura Vigilance.

Ministerstwo Zdrowia, autor nowych przepisów, zdefiniowało też „niepożądane działanie produktu leczniczego". To każde niekorzystne i niezamierzone jego działanie, niezależnie od tego, czy był on stosowany zgodnie ze wskazaniami, czy też niezgodnie z jego przeznaczeniem i właściwościami.

Reklama
Reklama

Do znowelizowania prawa farmaceutycznego Polska została zobowiązana przez dyrektywę 2010/84/WE.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama