W listopadzie 2013 r. pacjenci uzyskali nowe prawo. Mogą alarmować, że konkretne leki niekorzystnie wpływają na ich zdrowie. Kampanię informacyjną o nowym prawie chorych rozpoczął rzecznik praw pacjenta.
Przypomina, że każdy pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy bądź opiekun faktyczny ma prawo zgłosić, że jakiś farmaceutyk wywołał w jego organizmie niekorzystne i niezamierzone działania.
Zgłoszenia można kierować do osób wykonujących zawód medyczny, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzenie produktu do obrotu. Tym ostatnim jest najczęściej firma farmaceutyczna.
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych prowadzi specjalną stronę internetową, na której zainteresowani mogą np. znaleźć informacje o niebezpiecznych produktach leczniczych: www.dzialanianiepozadane.urpl.gov.pl
Przypomnijmy, że 25 listopada 2013 r. weszła w życie nowela ustawy – Prawo farmaceutyczne. Ona jednocześnie znowelizowała ustawę o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. W związku z tym chorzy otrzymali nowe uprawnienia. Nowe prawo wiąże się z dyrektywą 2010/84/UE o bezpieczeństwie obrotu lekami.