Pacjenci mogą alarmować, że konkretne leki wpływają na ich zdrowie

Rzecznik praw pacjenta zachęca do sygnalizowania, że na rynku są sprzedawane szkodliwe leki.

Publikacja: 06.12.2013 09:16

W listopadzie 2013 r. pacjenci uzyskali nowe prawo. Mogą alarmować, że konkretne leki niekorzystnie wpływają na ich zdrowie. Kampanię informacyjną o nowym prawie chorych rozpoczął rzecznik praw pacjenta.

Przypomina, że każdy pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy bądź opiekun faktyczny ma prawo zgłosić, że jakiś farmaceutyk wywołał w jego organizmie niekorzystne i niezamierzone działania.

Zgłoszenia można kierować do osób wykonujących zawód medyczny, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzenie produktu do obrotu. Tym ostatnim jest najczęściej firma farmaceutyczna.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych prowadzi specjalną stronę internetową,  na której zainteresowani  mogą np. znaleźć informacje o niebezpiecznych produktach leczniczych: www.dzialanianiepozadane.urpl.gov.pl

Przypomnijmy, że 25 listopada  2013 r. weszła w życie nowela ustawy – Prawo farmaceutyczne. Ona jednocześnie znowelizowała  ustawę o prawach pacjenta  i rzeczniku praw pacjenta. W związku z tym chorzy otrzymali nowe uprawnienia. Nowe prawo wiąże się z dyrektywą 2010/84/UE o bezpieczeństwie obrotu lekami.

Ze statystyk unijnych wynika, że 200 tys. osób rocznie umiera w UE z powodu niepożądanego działania leków.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr