Rolnicy złożą deklarację, gdy chcą płacić PIT wg norm szacunkowych

Podatnicy, którzy chcą płacić PIT według norm szacunkowych, muszą do 1 grudnia poinformować fiskusa o rodzaju i rozmiarach produkcji planowanej w 2015 r.

Publikacja: 25.11.2014 07:53

Rolnicy złożą deklarację, gdy chcą płacić PIT wg norm szacunkowych

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej muszą złożyć do końca listopada PIT-6/PIT-6L. W tym roku termin ten upływa 1 grudnia, gdyż 30 listopada wypada w niedzielę. To deklaracja, w której wskazują rodzaj oraz rozmiary produkcji zamierzonej w roku następnym, np. powierzchnię uprawianych grzybów czy liczbę sztuk drobiu. Na tej podstawie urząd skarbowy wydaje decyzję o wymiarze zaliczek na podatek dochodowy.

To obowiązek m.in. osób zajmujących się uprawą pieczarek, fermową hodowlą drobiu i zwierząt futerkowych oraz innymi uprawami w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych.

Rolnicy muszą złożyć deklarację PIT-6/PIT-6L niezależnie od tego, czy ich dochód ustalany jest według norm szacunkowych, czy też wynika z prowadzonych ksiąg. W tym drugim przypadku dodatkowo deklarują wysokość dochodu przewidywanego w 2015 r.  PIT-6L dotyczy tych, którzy wybrali podatek liniowy.

Co ważne, fiskus zgadza się, że rolnik może rozliczać dochody na podstawie norm szacunkowych, nawet jeśli jego przychody przekraczają 1,2 mln euro. Prawidłowość takiego rozliczenia potwierdza m.in. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPB1/415-329/14-2/AG). Była to odpowiedź na pytanie rolnika zajmującego się uprawą pieczarek.

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że rolnik może płacić PIT na podstawie norm szacunkowych tylko wtedy, gdy nie zgłosi zamiaru prowadzenia ksiąg. Chodzi tu zarówno o podatkową księgę przychodów i rozchodów, jak i księgi rachunkowe (po przekroczeniu limitu  określonego w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, czyli 1,2 mln euro).

Na tej podstawie dyrektor IS uznał, że jeśli wnioskodawca nie zadeklarował prowadzenia ksiąg, to pomimo przekroczenia progu 1,2 mln euro prawidłowe jest określenie jego dochodu na podstawie norm szacunkowych.

Z kolei dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgodził się w interpretacji (IBPBI/1/415-443/14/WRz), by podatnik zrezygnował z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Sprawa dotyczyła hodowcy, który od 2008 r. prowadzi działy specjalne hodowli drobiu rzeźnego i jaj. Od początku prowadzi księgi rachunkowe, gdyż jego przychody przekraczają 1,2 mln euro. Od 2015 r. zamierza jednak z nich zrezygnować, by rozliczać się według norm szacunkowych. Dyrektor Izby potwierdził, że podatnik może zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych, a dochód uzyskany w 2015 r. określić wedle norm szacunkowych, nawet jeśli jego przychody przekroczą 1,2 mln euro.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów podatek określany na podstawie norm szacunkowych wzrośnie w 2015 r. o 2,2 proc. w stosunku do tego roku.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo