Osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej muszą złożyć do końca listopada PIT-6/PIT-6L. W tym roku termin ten upływa 1 grudnia, gdyż 30 listopada wypada w niedzielę. To deklaracja, w której wskazują rodzaj oraz rozmiary produkcji zamierzonej w roku następnym, np. powierzchnię uprawianych grzybów czy liczbę sztuk drobiu. Na tej podstawie urząd skarbowy wydaje decyzję o wymiarze zaliczek na podatek dochodowy.
To obowiązek m.in. osób zajmujących się uprawą pieczarek, fermową hodowlą drobiu i zwierząt futerkowych oraz innymi uprawami w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych.
Rolnicy muszą złożyć deklarację PIT-6/PIT-6L niezależnie od tego, czy ich dochód ustalany jest według norm szacunkowych, czy też wynika z prowadzonych ksiąg. W tym drugim przypadku dodatkowo deklarują wysokość dochodu przewidywanego w 2015 r. PIT-6L dotyczy tych, którzy wybrali podatek liniowy.
Co ważne, fiskus zgadza się, że rolnik może rozliczać dochody na podstawie norm szacunkowych, nawet jeśli jego przychody przekraczają 1,2 mln euro. Prawidłowość takiego rozliczenia potwierdza m.in. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPB1/415-329/14-2/AG). Była to odpowiedź na pytanie rolnika zajmującego się uprawą pieczarek.
Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że rolnik może płacić PIT na podstawie norm szacunkowych tylko wtedy, gdy nie zgłosi zamiaru prowadzenia ksiąg. Chodzi tu zarówno o podatkową księgę przychodów i rozchodów, jak i księgi rachunkowe (po przekroczeniu limitu określonego w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, czyli 1,2 mln euro).