Deklaracja padła podczas uroczystych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza w warszawskim Teatrze Syrena. Wiceminister zdrowia zapowiedział, że jeśli projekt nie trafi do Sejmu w tej kadencji, zostanie do niego skierowany w następnej. Minister podkreślił, że resortowi bardzo zależy na wejściu w życie projektu, który wykorzystuje potencjał ponad 35 tys. polskich farmaceutów pracujących 16,2 tys. aptek.
Opieka i badania w aptece
Chodzi przede wszystkim o zapisaną w projekcie ustawy opiekę farmaceutyczną. Projekt zakłada przyznanie farmaceutom uprawnień dotychczas nie określonych w żadnym innym akcie normatywnym. Mieliby brać udział w działaniach związanych z profilaktyką, promocją zdrowia i farmakoterapią. Opieka farmaceutyczna zakłada prowadzenie konsultacji w zakresie stosowania leków, wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ma to zapewnić pacjentom dostęp do rzetelnej wiedzy o farmakoterapii i ograniczyć przyjmowanie produktów lub suplementów zbędnych w procesie leczenia.
Aptekarze mieliby także prowadzić przeglądy lekowe pod kątem ewentualnych interakcji między lekami. Ma im to ułatwić powszechne od 1 stycznia 2019 r. obowiązywanie e-recepty, dzięki której wszystkie leki przepisywane przez lekarza będą dostępne w systemie elektronicznym.
Farmaceuci mieliby także opracowywać indywidualne plany opieki farmaceutycznej uwzględniające elementy edukacji zdrowotnej, profilaktyki i promocji zdrowego trybu życia, a także wykonywać proste badania diagnostyczne związane z farmakoterapią. Jak czytamy w projekcie, rozwiązanie zwiększy dostępność do badań, które nie wymagają wykonywania w szpitalu czy przychodni.