Rodzicom przysługuje odszkodowanie w przypadku niewywiązana się przez gminę z obowiązku wyznaczenia miejsca realizacji wychowania przedszkolnego.
Gminy będą musiały zapewnić trzylatkom miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. Taki obowiązek, który będą realizować od 1 września 2017 r., nałożyła na nich nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 29 grudnia 2015 r. (DzU z 2016 r., poz. 35) .
Jej przepisy przyznają bowiem dzieciom w wieku trzech lat prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego, przy jednoczesnym nałożeniu na gminy obowiązku zapewnienia miejsca realizacji wychowania przedszkolnego każdemu dziecku we wspomnianym wieku.
Takie placówki dla dzieci od trzech do sześciu lat, mogą być tworzone zarówno w formie przedszkoli, jak i oddziałów przedszkolnych oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
A co w sytuacji, gdy jednak dziecko trzyletnie nie zostało przyjęte do wspomnianej placówki? Rodzic takiego malucha powinien złożyć pisemny wniosek do dyrektora przedszkola o przyjęcie dziecka, powołując się na obowiązek ustawowy w zakresie zapewnienia przez gminę miejsca w przedszkolu. Dyrektor jest zobowiązany do udzielania pisemnej odpowiedzi w ciągu miesiąca. Warto także wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola złożyć również do Urzędu Gminy – na wypadek, gdyby przedszkole uznało, że jest niewłaściwym adresatem wniosku np. z uwagi na inne zameldowanie rodziców. W przypadku odpowiedzi odmownej wydanej w formie decyzji administracyjnej, stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego lub innego organu II instancji, o którym to uprawnieniu rodzice zostaną pisemnie poinformowani w treści odmownej decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Od decyzji samorządowego kolegium odwoławczego przysługuje również skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jeżeli decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego byłaby również niekorzystna dla rodzica.