Sylwetki partnerów w firmach doradztwa podatkowego

Publikacja: 25.06.2008 01:54

Partnerzy Działu Doradztwa Podatkowego PWC. Od prawej: Iwona Smith, Camiel van der Meij, Hubert Jądr

Partnerzy Działu Doradztwa Podatkowego PWC. Od prawej: Iwona Smith, Camiel van der Meij, Hubert Jądrzyk, Mariusz Ignatowicz, Katarzyna Czarnecka–Żochowska, Mike Ahern

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

[b]Iwona Smith[/b]

Partner zarządzający w Dziale Doradztwa Podatkowego PwC w Polsce. Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a także Podyplomowych Studiów Podatkowych na Uniwersytecie Łódzkim. Z działem podatkowym w warszawskim biurze związana jest od 1995 r. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dla spółek z sektora energetycznego, nieruchomości oraz leasingu. Była zaangażowana w wiele projektów prywatyzacyjnych, np. w branży paliwowo-energetycznej. Poza transakcjami kapitałowymi, doradzała przy realizacji nowych projektów tworzonych od podstaw. Także w ramach przeglądów typu due diligence była zaangażowana w projekty dotyczące planowania podatkowego. Dodatkowo pełni funkcję regionalną obejmującą kraje nadbałtyckie – Litwę, Łotwę i Estonię. Angażuje się w działania dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu – jest prezesem zarządu Fundacji PWC „Podaruj siebie”.

[b]Katarzyna Czarnecka-Żochowska [/b]

Lider zespołu telekomunikacji, mediów i technologii. Ma kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe, a z PwC jest związana od 1998 r. Specjalizuje się w kwestiach związanych z efektywnymi podatkowo procedurami w zakresie procesów inwestycyjnych, zarządzania złymi długami, a także zgodnością z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. Jest doradcą podatkowym i radcą prawnym. Ukończyła Wydział Prawa i Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

[b]Mike Ahern[/b]

Lider zespołu ds. fuzji, przejęć i przekształceń. W PWC od 2002 r. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym nabyte podczas pracy w RPA, Wielkiej Brytanii, Serbii i Polsce. Obejmuje ono szeroki zakres – od due diligence poprzez optymalizację podatkową transakcji, przeglądy potransakcyjne i podatkowe aspekty modeli finansowych. Był zaangażowany w liczne projekty prywatyzacyjne obejmujące podmioty z sektora FMCG, branży przemysłowej i bankowości.

[b]Mariusz Ignatowicz [/b]

Lider zespołu ds. sektora farmaceutycznego w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Z firmą związany od 1995 r. Obecnie odpowiada za obsługę ponad 20 firm z tej branży działających w regionie. Zajmował się doradztwem w tak zasadniczych obszarach, jak: efektywne podatkowo finansowanie firm podlegających kontroli pod względem stosowanych cen, optymalizacja podatkowa wydatków na promocję, rozliczenia podatkowe dotyczące usług związanych z badaniami klinicznymi. Licencjonowany doradca podatkowy.

[b]Hubert Jądrzyk [/b]

Szef zespołu ds. podatków pośrednich. Specjalista w zakresie ceł i handlu międzynarodowego. Doświadczenie zawodowe w tym zakresie zdobył podczas kilku lat pracy w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Uczestniczył w negocjacjach układu europejskiego. W PwC ponad 12 lat. Kieruje grupą świadczącą usługi dla sektora motoryzacyjnego, jest członkiem Komitetu Sterującego ds. Europejskiej Sieci Celnej. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

[b]Camiel van der Meij [/b]

Pracuje w Polsce od lutego 1995 r. Zaangażowany w doradztwo w zakresie kompleksowych transakcji (reorganizacje, połączenia i przejęcia przedsiębiorstw). Doradza klientom z różnych sektorów specjalizując się w bankowości, ubezpieczeniach i sektorze nieruchomości. Jest holenderskim doradcą podatkowym.

[b]Jacek Kędzior[/b]

Partner zarządzający Działem Doradztwa Podatkowego. Zajmuje się doradztwem podatkowym na rzecz największych polskich i zagranicznych firm. Reprezentuje firmy przed organami podatkowymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym. Specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu postępowań podatkowych i sądowych oraz doradztwie w zakresie podatku dochodowego i VAT w działalności związanej z restrukturyzacją i przejmowaniem przedsiębiorstw. Uczestniczył w przygotowaniu zmian w prawie podatkowym oraz reformy administracji skarbowej.

[b]Agnieszka Tałasiewicz [/b]

Szefowa zespołów: postępowań podatkowych i sądowych, doradztwa regulacyjnego oraz ulg i dotacji inwestycyjnych. Reprezentuje firmy w sporach z władzami skarbowymi – od reprezentowania podatników w trakcie kontroli przez planowanie strategii postępowania, aż po reprezentowanie podatników w sądach administracyjnych oraz przed Trybunałem Konstytucyjnym. Specjalizuje się w obsłudze podmiotów z sektora farmaceutycznego. Jej domeną jest również doradztwo dla inwestorów zagranicznych wchodzących na polski rynek. Doradza przedsiębiorcom ubiegającym się o pomoc publiczną, ze szczególnym uwzględnieniem dofinansowania na nowe inwestycje oraz zwolnienia z podatku CIT w specjalnych strefach ekonomicznych.

[b]Piotr Wieliński [/b]

Lider zespołu podatkowego doradztwa transakcyjnego. Zajmuje się też problematyką z dziedziny polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego. Specjalizuje się w doradztwie transakcyjnym, zagadnieniach podatkowych i biznesowych związanych z nabywaniem, łączeniem, dzieleniem oraz innymi formami restrukturyzacji spółek.

[b]Łukasz Ziółek [/b]

Specjalista w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego. Specjalizuje się też w doradztwie w zakresie rynku nieruchomości oraz doradztwie transakcyjnym. Pomaga spółkom i indywidualnym udziałowcom w planowaniu podatkowym sprzedaży przedsiębiorstw oraz w optymalizacji opodatkowania dochodów ze źródeł polskich i zagranicznych.

[b]Jarosław Koziński [/b]

Specjalista w zakresie analizy opodatkowania produktów finansowych i planowania podatkowego. Strukturyzuje międzynarodową ekspansję polskich podmiotów za granicą oraz podmiotów zagranicznych w Polsce – w podatkowo efektywny sposób. Zajmuje się doradztwem dla przedsiębiorców, optymalizując opodatkowanie dochodu osiąganego z firm oraz dochodu ze sprzedaży biznesu, z wykorzystaniem rozwiązań dostępnych w Polsce oraz międzynarodowych. Odpowiada za obsługę klientów japońskich w Polsce.

[b]Krzysztof Sachs [/b]

Szef zespołu VAT, autor komentarza do VI dyrektywy VAT. Specjalizuje się w problematyce akcyzy i ceł oraz doradztwie związanym z przystosowywaniem polskiego prawodawstwa do wymogów UE. Realizuje projekty związane z dostosowywaniem funkcji podatkowych systemów informatycznych do potrzeb klientów oraz zarządza ryzykiem podatkowym. Od czerwca 2007 r. kieruje Zespołem Doradztwa Podatkowego we Wrocławiu.

[b]Radosław Szczęch [/b]

Specjalista w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Jego doświadczenia zawodowe obejmują doradztwo dla inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych. Jego domena to doradztwo podatkowe dla branży usług finansowych (banki i ubezpieczalnie), produkcyjnej (przetwórstwo, rynek detaliczny) i transportowej. Zajmuje się również wszechstronną obsługą inwestorów amerykańskich.

[b]Peter Kay [/b]

Szef Działu Doradztwa Podatkowego KPMG. Mimo obco brzmiącego nazwiska urodził się i wychował w Polsce. Ukończył City University of New York z najwyższym wyróżnieniem. Członek Amerykańskiego Instytutu Certyfikowanych Biegłych Księgowych. Pracował w USA i w Szwajcarii. Od 2001 r. w KPMG w Polsce. Wiceprezes American Chamber of Commerce in Poland i przewodniczący Komitetu Podatkowego Amchamu.

[b]Jacek Bajger [/b]

Specjalista w zakresie cen transferowych. Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doradca podatkowy. Krakowianin z urodzenia i w sercu na zawsze, warszawiak z wyboru, którego nie żałuje. Pasje: historia, sport, podróżowanie (z plecakiem, a nie z biurem podróży).

[b]Dariusz Malinowski [/b]

Szef zespołu ds. postępowań podatkowych i sądowych. Skończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doradca podatkowy. Od 1998 r. w KPMG, wcześniej inspektor kontroli skarbowej w toruńskim Urzędzie Kontroli Skarbowej. Hobby: literatura, historia, sport. Prawdziwy priorytet – córeczka Agatka.

[b]Andrzej Marczak [/b]

Specjalista w zakresie opodatkowania dochodów osobistych. Prawnik i doradca podatkowy. Pracuje zawodowo od 1993 r., koncentrując się na problematyce opodatkowania dochodów osobistych. Częsty komentator zagadnień podatkowych w mediach.

[b]Andrzej Bernatek [/b]

Partner KPMG od października 2008 r. Absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Doradca podatkowy specjalizujący się w tematyce VAT. Wychowanek KPMG – pracuje tu od początku swojej kariery zawodowej, czyli od 1997 r. W KPMG przeszedł całą ścieżkę awansu – od asystenta do najwyższego stanowiska w firmie. Ma naturę długodystansowca, co pokazuje jego hobby, czyli bieganie maratonów – co roku przewodzi drużynie KPMG, która startuje w Maratonie Warszawskim.

[b]Tomasz Grunwald [/b]

Specjalista w zakresie podatków pośrednich. Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Radca prawny i doradca podatkowy. W KPMG kieruje grupą zajmującą się doradztwem w zakresie podatków pośrednich. Pasjonat historii Polski, w szczególności czasów panowania Jagiellonów – z dumą nosi związane z tym okresem nazwisko. [/ramka]na przykładzie chociażby prawników, którzy odchodzą z dużych kancelarii, by tworzyć nowe, i dobrze się im wiedzie. Należy się więc spodziewać, że podobna tendencja będzie też kontynuowana wśród doradców podatkowych. Zwłaszcza że duże możliwości dla całego środowiska stwarza nasze członkostwo w UE.

[b]Piotr Żarski[/b]

Nowy szef podatków.Radca prawny oraz licencjonowany doradca podatkowy, od 1 czerwca br. kieruje Działem Doradztwa Podatkowego Deloitte w Polsce, Estonii oraz na Litwie i Łotwie. Zastąpił na tym stanowisku Marka Metryckiego, również partnera podatkowego, który objął funkcję prezesa Deloitte w Polsce. Odpowiada też za zespoły CIT oraz doradztwa dla sektora nieruchomości. Pracę w Deloitte rozpoczął zaraz po studiach jako stażysta 12 lat temu.

[b]Robert Pasternak[/b]

Partner kierujący zespołami postępowań podatkowych i sądowych, zarządzania ryzykiem podatkowym oraz farmaceutycznym.Radca prawny. Od niedawna również szef kancelarii prawniczej Deloitte Legal Pasternak i Wspólnicy. Absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim. W Deloitte od dziesięciu lat.

[b]Iwona Georgijew [/b]

Specjalistka w zakresie cen transferowych.Absolwentka handlu zagranicznego na SGH, doradca podatkowy. Kieruje zespołem cen transferowych, trzykrotnie uznanym przez magazyn „Euromoney” za najlepszy w Polsce. Odpowiada także za zespół cen transferowych w Europie Środkowej.

[b]Leszek Tokarski[/b]

Partner kierujący zespołem doradztwa dla instytucji finansowych. Radca prawny i doradca podatkowy, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Wyczynowo uprawiał kajakarstwo.

[b]Joanna Stawowska[/b]

Partner kierująca zespołem podatków pośrednich. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zespół podatków pośrednich, którym kieruje, obejmuje zakresem działania Polskę oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Całą karierę zawodową spędziła w firmach doradczych tzw. wielkiej czwórki. W Deloitte od ośmiu lat.

[b]Łukasz Madej[/b]

Szef czterech biur krajowych. Doradca podatkowy, ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Jest również absolwentem Politechniki Poznańskiej. Ponad sześć lat w Deloitte. Kieruje biurami w Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Łodzi.

[b]Krzysztof Moczulski[/b]

Partner w Deloitte od 2001 r. Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, doradca podatkowy. Kieruje zespołami fuzji i przejęć oraz dotacji i ulg inwestycyjnych.

[b]Mirosław Gieras[/b]

Szef wrocławskiego biura firmy. Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, licencjonowany doradca podatkowy. W Deloitte od pięciu lat. Zajmuje się obsługą klientów na terenie południowo-zachodniej Polski.

[b]Iwona Smith[/b]

Partner zarządzający w Dziale Doradztwa Podatkowego PwC w Polsce. Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a także Podyplomowych Studiów Podatkowych na Uniwersytecie Łódzkim. Z działem podatkowym w warszawskim biurze związana jest od 1995 r. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dla spółek z sektora energetycznego, nieruchomości oraz leasingu. Była zaangażowana w wiele projektów prywatyzacyjnych, np. w branży paliwowo-energetycznej. Poza transakcjami kapitałowymi, doradzała przy realizacji nowych projektów tworzonych od podstaw. Także w ramach przeglądów typu due diligence była zaangażowana w projekty dotyczące planowania podatkowego. Dodatkowo pełni funkcję regionalną obejmującą kraje nadbałtyckie – Litwę, Łotwę i Estonię. Angażuje się w działania dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu – jest prezesem zarządu Fundacji PWC „Podaruj siebie”.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem