W pracach fundacji Prawo do Pomocy udział zadeklarowało 26 kancelarii z Warszawy reprezentowanych przez partnerów. Jej celem jest pomoc osobom ze środowiska prawniczego, które z powodów losowych, np. ciężkiej choroby czy wypadku, znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, a także starają się o powrót do aktywności zawodowej. Będzie też wspierać osoby, które chcą studiować prawo, oraz wyróżniających się wiedzą absolwentów, którzy chcieliby dalej szkolić się na aplikacji, ale borykają się z kłopotami finansowymi lub innymi ograniczeniami, np. wynikającymi z niepełnosprawności.
Wsparcie materialne ma być udzielane w formie pomocy doraźnej lub stypendiów na pokrycie kosztów utrzymania i nauki.
Inicjatorem utworzenia fundacji jest Grzegorz Namiotkiewicz kierujący kancelarią Clifford Chance.
– Stanowimy jedno środowisko. Niezależnie od tytułu zawodowego, wykonujemy tę samą pracę, dlatego potrzebna jest inicjatywa, która nas łączy – powiedział podczas podpisywania aktu notarialnego ustanawiającego fundację.
Jej utworzenie poparły m.in. samorządy adwokatów i radców prawnych z Warszawy oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Fundacja będzie współpracować z wydziałem, żeby zorientować się w realnych potrzebach uniwersyteckiego systemu pomocy socjalnej. Zdaniem prof. Tadeusza Tomaszewskiego, byłego dziekana tego wydziału, studenci prawa, którzy potrzebują pomocy finansowej, to niemała grupa.