Ranking kancelarii prawniczych: rekomendacje specjalistów w 18 dziedzinac

Trzy tytuły dla SK&S, po dwa dla Allen & Overy, Weil, Gotshal & Manges, Dentons i Traple Konarski Podrecki

Aktualizacja: 14.05.2015 12:35 Publikacja: 14.05.2015 06:00

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Środowisko po raz kolejny rekomendowało najlepszych specjalistów. Jak co roku poprosiliśmy kancelarie biorące udział w naszym rankingu, by wskazały w wypełnianych przez siebie ankietach godnych polecenia prawników oraz zespoły w 18 dziedzinach prawa.

W tym roku najwięcej tytułów lidera zdobyli Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Inni prawnicy polecają ich jako najlepszą kancelarię w dziedzinach: procesy sądowe (rok temu pozycję lidera zdobył Clifford Chance, dziś to wicelider), prawo spółek i handlowe oraz prawo konkurencji i antymonopolowe (w tej ostatniej rok temu ex aequo z Linklaters). Także prof. Stanisław Sołtysiński utrzymuje niekwestionowany tytuł lidera w dziedzinie: prawo spółek i handlowe. Rekomendujący go prawnicy wskazywali na duże doświadczenie i autorytet profesora.

Swoją wysoką pozycję utrzymały również zespoły zajmujące się prawem energetycznym i nieruchomościami w Dentons. Tytuł lidera zdobyła w tych dziedzinach zarówno sama kancelaria, jak i szefowie tych praktyk, partnerzy kancelarii Arkadiusz Krasnodębski i Paweł Dębowski. Prawnicy udzielający im rekomendacji wskazują na udział w najważniejszych przedsięwzięciach na rynku.

Czołową pozycję w fuzjach i przejęciach oraz rynkach kapitałowych potwierdziła kancelaria Weil, Gotshal & Manges. W tej ostatniej kategorii, tak samo jak rok temu, wiceliderem jest firma Greenberg Traurig.

Najwięcej kancelarii wskazywało jako na najlepszego prawnika zajmującego się właśnie przygotowaniem do wejścia na giełdę i rynkami kapitałowymi Annę Frankowską z Weil, Gotshal & Manges. Z kolei liderem w dziedzinie: fuzje i przejęcia, prywatyzacja i restrukturyzacja został Paweł Rymarz, szef tej kancelarii. Na pozycji wicelidera jest Jarosław Grzesiak, partner zarządzający w kancelarii Greenberg Traurig.

Dwa tytuły lidera trafią także do Allen & Overy: w prawie bankowym i finansowym oraz organizacji i finansowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych. W tej pierwszej kategorii Arkadiusz Pędzich z tej kancelarii został wiceliderem. Najwięcej wskazań w prawie bankowym zebrał jednak Grzegorz Namiotkiewicz z Clifford Chance.

Inny prawnik z tej kancelarii Bartosz Krużewski tradycyjnie już otrzymuje tytuł lidera w kategorii procesy sądowe i arbitraż. Uzasadniając wskazanie właśnie tego adwokata, inni prawnicy podkreślali m.in. jego rzetelność i takt.

W kategoriach związanych z mediami i prawem przemysłowym oraz autorskim wszystkie tytuły zebrała w tym roku krakowska kancelaria Traple Konarski Podrecki. Jest liderem zarówno w kategorii prawo własności intelektualnej i przemysłowej oraz autorskie (tak jak rok temu), jak i technologie, media i telekomunikacja (w poprzedniej edycji tytuł lidera trafił do Wierzbowski Evershdes).

W kategorii prawo własności intelektualnej i przemysłowej oraz autorskie najczęściej wskazywanym prawnikiem jest prof. Elżbieta Traple. Zdetronizowała tym samym prof. Ryszarda Skubisza, ubiegłorocznego lidera (pozostaje on wśród rekomendowanych). W kategorii technologie, media, telekomunikacja tytuł lidera trafi w tym roku do Xawerego Konarskiego także z kancelarii Traple Konarski Podrecki. Rok temu dyplom trafił tu do trzech prawników, oprócz Konarskiego także do Eligiusza Krześniaka z Squire Sanders oraz Arwida Mednisa z Wierzbowski Eversheds (w tym roku jest wśród rekomendowanych).

Cenionych specjalistów można znaleźć nie tylko w dużych kancelariach. Liderem w dziedzinie prawa farmaceutycznego jest Paulina Kieszkowska-Knapik oraz założona przez nią wraz z dwoma wspólnikami kancelaria Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Wcześniej mec. Kieszkowska występowała pod międzynarodową marką. Od roku pracuje we własnej kancelarii. Rekomendujący ją prawnicy podkreślali m.in. fakt, że mimo tej zmiany, udało jej się zachować pozycję na rynku. Wśród rekomendowanych prawników zajmujących się prawem farmaceutycznym jest także druga wspólniczka kancelarii Ewa Rutkowska oraz Katarzyna Czyżewska z kancelarii Czyżewscy.

Tak jak przez wiele lat, również w tej edycji bezkonkurencyjna w prawie ubezpieczeniowym jest Beata Balas-Noszczyk i kancelaria Hogan Lovells. Tylko ona ma pozycję lidera, inni prawnicy i zespoły zebrały zbyt mało punktów, by uzyskać rekomendacje.

Równie mocną pozycję w prawie upadłościowym zachowuje Piotr Zimmerman i jego zespół – Zimmerman i Wspólnicy. Rekomendujący go prawnicy podkreślali m.in. jego zaangażowanie w tworzenie finalizowanego właśnie prawa upadłościowego.

Jednakże w tej dziedzinie widać rosnącą konkurencję. W zestawieniu, obok Lecha Gilicińskiego i K&L Gates, którzy tradycyjnie są rekomendowani, pojawiają się nowe kancelarie. Prawnicy wskazują bowiem w ankietach m.in. także na Karola Tatarę i jego krakowską kancelarię Karol Tatara i Współpracownicy oraz poznański zespół FilipiakBabicz.

Wśród specjalistów prawa pracy wyróżnia się Bartłomiej Raczkowski i jego kancelaria Raczkowski Paruch. Udzielenie rekomendacji właśnie jemu prawnicy uzasadniali szeroką wiedzą w dziedzinie prawa pracy, w szczególności zbiorowego prawa pracy. Wskazują też, że firma ma najlepszy PR na rynku.

Wśród małych kancelarii z dużą renomą znajduje się także prowadzona przez Anetę Pacek-Łopalewską. Ta mała firma prawnicza zdobyła w tym roku tytuł lidera w prawie ochrony środowiska. Rok temu w tej kategorii zwyciężył CMS, który dziś znajduje się wśród rekomendowanych (tak samo jak Stanisław Wajda z CMS). Uzasadniając wskazanie właśnie Anety Pacek-Łopalewskiej, prawnicy podkreślali, że doradza ona w najtrudniejszych sprawach na rynku.

W dziedzinie ochrona środowiska oprócz dużych kancelarii, takich jak CMS i Dentons, rekomendacja trafia także do mniejszej – Jendrośka Jerzmański Bar i Wspólnicy.

W prawie podatkowym liderem została kancelaria Baker & McKenzie. Nie udało się tu wyłonić lidera wśród samych prawników – głosy były zbyt rozdrobnione. Rekomendowany jest natomiast Robert Krasnodębski z Weil, Gotshal & Manges.

Nie ma lidera wśród prawników także w kategorii prawo zamówień publicznych. Rekomendowani są natomiast Aldona Kowalczyk z kancelarii Dentons oraz Jan Roliński z Wierciński Kwieciński Baehr. Ta ostatnia kancelaria została liderem w tej kategorii. Oprócz Dentons i Wierzbowski Eversheds w naszym zestawieniu pojawia się także firma niewystępująca rok temu w klasyfikacji rekomendacyjnej – Pieróg & Partnerzy.

Dyplom trafił ponadto do Małgorzaty Szwaj z Linklaters – wskazywanej najczęściej jako najlepszy prawnik zajmujący się prawem konkurencji i antymonopolowym. Wiceliderem w tej kategorii została Marta Sendrowicz z Allen & Overy.

Pełne wydanie Rankingu dostępne w sklep.rp.pl

Środowisko po raz kolejny rekomendowało najlepszych specjalistów. Jak co roku poprosiliśmy kancelarie biorące udział w naszym rankingu, by wskazały w wypełnianych przez siebie ankietach godnych polecenia prawników oraz zespoły w 18 dziedzinach prawa.

W tym roku najwięcej tytułów lidera zdobyli Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Inni prawnicy polecają ich jako najlepszą kancelarię w dziedzinach: procesy sądowe (rok temu pozycję lidera zdobył Clifford Chance, dziś to wicelider), prawo spółek i handlowe oraz prawo konkurencji i antymonopolowe (w tej ostatniej rok temu ex aequo z Linklaters). Także prof. Stanisław Sołtysiński utrzymuje niekwestionowany tytuł lidera w dziedzinie: prawo spółek i handlowe. Rekomendujący go prawnicy wskazywali na duże doświadczenie i autorytet profesora.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO