Prestiżowe transakcje i wygrane przed sądami

Publikacja: 21.06.2011 03:00

Prestiżowe transakcje i wygrane przed sądami

Firma/kancelaria

Przedmiot transakcji/sprawy

Accreo Taxand

- Wygrana przed NSA dotycząca stwierdzenia i zwrotu nadpłaty z tytułu nienależnego uiszczenia akcyzy od produkcji energii elektrycznej. Wyrok z 21 grudnia 2010 r. (I GSK 54/10).
- Spółka po raz drugi z rzędu otrzymała prestiżowy tytuł Transfer Pricing Firm of the Year, przyznawany przez międzynarodowe wydawnictwo International Tax Review. Została doceniona za innowacyjność i kompleksowość usług w zakresie cen transferowych oraz ich międzynarodowy charakter.

Axon Tax

- Wygrana przed WSA w Warszawie (III SA/Wa 816/09). Sąd uchylił niekorzystną interpretację indywidualną w sprawie konsekwencji podatkowych wniesienia aportem nieruchomości przez spółkę cypryjską do polskiej spółki kapitałowej. Doradztwo dotyczyło efektywnego podatkowo pozyskania kapitału na działalność gospodarczą klientów spółki, w tym w ramach pierwszej publicznej oferty akcji klientów spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Baker & McKenzie

- Precedensowy wyrok w polskiej sprawie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości z 30 września 2010 r. (C-395/09). Trybunał uznał za niezgodne z prawem unijnym krajowe przepisy zakazujące odliczania VAT z tytułu importu usług z terytoriów uznawanych za raje podatkowe. Trybunał po raz kolejny potwierdził, że państwa członkowskie mają bardzo ograniczony zakres swobody przy określaniu wyłączeń w prawie do odliczenia podatku.

Chadbourne & Parke

- Wygrana przed NSA na rzecz Hortex Holding SA, dotycząca zwrotu podatku akcyzowego od aromatów (I GSK 845/09). Zwrot akcyzy jest postrzegany jako precedensowy, gdyż podatek ten jest uznawany przez organy podatkowe za cenotwórczy i przerzucany na klienta końcowego.

Deloitte

- Wygrana przed sądami administracyjnymi w Warszawie czterech spraw dotyczących opodatkowania programów akcyjnych, m.in. wyrok NSA z 27 kwietnia 2011 r. (II FSK 1410/10). Skutkiem przyjętej przez sąd linii argumentacji była zmiana przepisów ustawy o PIT i rozszerzenie zakresu przepisów pozwalających na odroczenie opodatkowania do momentu zbycia akcji nabytych poniżej ich wartości rynkowej. Potwierdzone przez NSA orzeczenie pozwoliło na osiągnięcie sporych oszczędności podatkowych oraz z tytułu należności w firmach prowadzących dla swoich pracowników programy akcyjne.

DLA Piper

- Wyrok NSA z 13 października 2010 r. (I GSK 1171/09). Sąd uznał, że zgodnie z dyrektywą energetyczną 2003/96/WE oleje smarowe przeznaczone na cele opałowe są wyłączone spod opodatkowania. Oznacza to, że polski ustawodawca nie mógł wprowadzić akcyzy na te wyroby. Był to pierwszy wyrok NSA w tym zakresie.

Domański Zakrzewski Palinka

- Precedensowy wyrok WSA w Warszawie (III SA/Wa 583/10) w sprawie zwrotu nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych, zapłaconym przy łączeniu spółek kapitałowych. Według organów podatkowych podwyższenie kapitału zakładowego, mimo że stanowiło jedynie element procesu łączenia spółek, podlega opodatkowaniu PCC. Sąd uznał, że jeżeli w wyniku połączenia spółek dochodzi najpierw do podwyższenia kapitału zakładowego, a następnie jego obniżenia do pierwotnej wysokości, to taka czynność nie podlega PCC. Sprawa ma szczególne znaczenie dla restrukturyzacji w grupach kapitałowych.

ECCOM

- Uchwała NSA w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (I FPS 1/10). Przez lata organy podatkowe kwestionowały prawo do zastosowania zerowej stawki VAT, jeśli podatnik nie miał dokumentu przewozowego. Według NSA podatnik może posługiwać się innymi rodzajami dokumentów potwierdzających wywóz towarów do innego kraju Unii Europejskiej. Dla wielu podatników oznacza to możliwość odzyskania nienależnie uiszczonego podatku VAT albo – jeśli go nie zapłacili – istotnie ogranicza ryzyko kwestionowania rozliczeń przez organy.

Ernst & Young

- Uchwała NSA w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (I FPS 1/10). Przez lata organy podatkowe kwestionowały prawo do zastosowania zerowej stawki VAT, jeśli podatnik nie miał dokumentu przewozowego. Według NSA podatnik może posługiwać się innymi rodzajami dokumentów potwierdzających wywóz towarów do innego kraju Unii Europejskiej. Dla wielu podatników oznacza to możliwość odzyskania nienależnie uiszczonego podatku VAT albo – jeśli go nie zapłacili – istotnie ogranicza ryzyko kwestionowania rozliczeń przez organy.

Gide Loyrette Nouel

- Kancelaria doradzała KGHM Polska Miedź SA przy utworzeniu z kanadyjską firmą górniczą – Abacus Mining & Exploration spółki joint venture, której celem jest eksploracji i eksploatacja złóż miedzi i metali szlachetnych w ramach projektu Afton-Ajax w Kamloops, w prowincji British Columbia w Kanadzie, oraz przy zawarciu wielu umów dotyczących działalności wspólnej spółki. Jest to pierwsza w historii inwestycja polska w Kanadzie polegająca na budowie i eksploatacji kopalni miedzi i metali szlachetnych. Wartość transakcji to 74 mln USD.
- Kancelaria doradzała funduszowi Abris Capital Partners przy zakupie akcji banku WestLB Polska. Kancelaria GLN była także pełnomocnikiem obu kupujących w zakresie postępowania przed KNF i UOKiK. Wartość transakcji to 64 mln euro.

Globaltax

- Precedensowy wyrok NSA z 16 września 2010 r. (II FSK 1989/08) w sprawie świadczeń medycznych. NSA uznał, że zakupione dla pracowników świadczenia medyczne nie podlegają opodatkowaniu.

Grynhoff Woźny i Wspólnicy

- Przełomowy wyrok NSA z 25 maja 2010 r. (I FSK 953/09), zgodnie z którym posiadanie przez eksportera pośredniego elektronicznej wersji komunikatu IE-599 przesłanego poza systemem ECS daje temu eksporterowi prawo do zastosowania stawki 0 proc. podatku VAT w eksporcie. Nie jest potrzebny żaden dokument papierowy opatrzony pieczątką, jak chciał fiskus.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz

- Wygrana przed NSA z 14 października 2010 r. (II FSK 949/09) dotycząca tzw. ulgi meldunkowej. Sąd uznał wbrew stanowisku organów podatkowych, że do zastosowania zwolnienia z PIT z tytułu sprzedaży mieszkania wystarczy meldunek jednego z małżonków.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz

- Wygrana przed NSA z 14 października 2010 r. (II FSK 949/09) dotycząca tzw. ulgi meldunkowej. Sąd uznał wbrew stanowisku organów podatkowych, że do zastosowania zwolnienia z PIT z tytułu sprzedaży mieszkania wystarczy meldunek jednego z małżonków.

KPMG

- Wyrok WSA w Warszawie z 2 grudnia 2010 r. (III SA/Wa 2609/10) potwierdzający prawo do odliczenia wydatków na systemy informatyczne, które nie zostały ostatecznie wdrożone

Linklaters

- Spółka doradzała w kwestii podatków w 2010 r. przy transakcji zbycia przez AIlied Irish Banks akcji BZ WBK na rzecz Santander. Doradztwo podatkowe na rzecz Allied Irish Banks obejmowało analizę występujących w poszczególnych jurysdykcjach implikacji podatkowych rozważanych scenariuszy zbycia akcji BZ WBK i opracowanie struktury optymalnej podatkowo, a także bieżące doradztwo podatkowe przy transakcji. Była to największa transakcja M&A na polskim rynku bankowym w 2010 r. Jej wartość wyniosła 3,1 mld euro.

MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

- Wyrok ETS z 7 października 2010 r. (C-222/09) dotyczący miejsca wykonywania usługi inżynierskiej. Zgodnie z wyrokiem wykonywanie prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie ochrony środowiska i techniki przez inżynierów mających przedsiębiorstwo w jednym z państw członkowskich na zlecenie i na rzecz usługobiorcy z siedzibą w innym państwie członkowskim, powinno być kwalifikowane jako „usługi inżynierów", w rozumieniu art. 9 ust. 2 lit. e) VI dyrektywy Rady 77/388/EWG. Wyrok ma historyczne znaczenie, gdyż jest to pierwsze orzeczenie dotyczące polskiego podatnika, które nie ogranicza się do stwierdzenia niezgodności prawa polskiego z prawem unijnym, ale interpretuje bezpośrednio przepis samej dyrektywy. Ma to wpływ na stosowanie prawa podatkowego w tym zakresie we wszystkich państwach UE

Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi

- Doradztwo dla grupy H&M dotyczące wdrożenia w Polsce pierwszego pozwolenia na stosowanie uproszczonej procedury celnej na poziomie całej UE. Było to pierwsze w Polsce rozszerzenie pozwolenia europejskiego na Polskę. SASP – Single Authorization for Simplified Procedures – pozwoliło na rozliczanie cła w jednym państwie UE, mimo że towary są wysyłane bezpośrednio do magazynów w wielu państwach członkowskich UE, m.in. w Polsce. W wyniku tego projektu również polski budżet uzyskał 50 proc. wpływów z cła, które dotychczas w całości były przekazywane do niemieckiego budżetu.

PricewaterhouseCoopers

- Doradztwo przy zbyciu przez Telekomunikację Polską SA spółki TP Emitel Sp. z o.o. oraz doradztwo transakcyjne związane z nabyciem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych przez fundusz private equity w ramach wykupu z Giełdy Papierów Wartościowych.

Salans

- Doradztwo na rzecz gminy miasta Sopot w zakresie przygotowania i implementacji projektu regeneracji centrum miasta z wykorzystaniem partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Doradztwo podatkowe przy tym projekcie obejmowało wypracowanie całej koncepcji pokrywającej wszystkie aspekty podatkowe i wszystkie możliwe scenariusze rozliczeń współpracy między potencjalnym inwestorem (partnerem prywatnym) a miastem (partnerem publicznym). Był to jeden z pierwszych projektów na polskim rynku, w ramach którego analizowane były wszystkie aspekty podatkowe, jakie mogą wynikać z projektów typu PPP. Wartość inwestycji to ok. 200 mln zł.

Spółka Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy

- Precedensowe wygrane przed WSA w Poznaniu (I SA/Po 118/10, I SA/Po 215/10, I SA/Po 216/10, I SA/Po 217/10) dotyczące działów specjalnych produkcji rolnej. Kancelaria doprowadziła też do wydania uchwały siedmiu sędziów NSA (II FPS2/10) w tej sprawie. Dzięki temu osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej mogą płacić podatek według norm szacunkowych, nawet po przekroczeniu limitu obrotów wynikającego z ustawy o rachunkowości. W przeciwnym razie byłyby zmuszone do zapłaty podatku kilkadziesiąt razy wyższego niż deklarowany na podstawie norm szacunkowych. Wartość przedmiotu sporu to ok. 400 mln zł.

Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

- Precedensowy wyrok WSA we Wrocławiu z 25 lutego 2010 r. (I SA/Wr 1612/09) w sprawie nadpłaty podatku akcyzowego z tytułu zużywania do celów opałowych tłuszczu utylizacyjnego. Sąd zakwestionował powszechną dotychczas praktykę organów podatkowych w zakresie poboru akcyzy od tych produktów. Ponadto wyrok potwierdza niezgodność polskich przepisów podatkowych z prawem unijnym.

TPA Horwath

- Wygrana przed WSA w Warszawie (III SA/Wa 970/10). Wyrok dotyczył sposobu ujęcia dla celów podatkowych kosztów związanych z finansowaniem nabycia wierzytelności oraz udziałów z zastosowaniem islamskiego instrumentu finansowego „murabaha".

White & Case

- Wygrana przed WSA w Łodzi (I SA/Łd 1488/08) i NSA (I FSK 1141/09) dotycząca VAT i należności celnych. Sądy zakwestionowały wymagania organów podatkowych w zakresie prawa do zerowej stawki VAT w eksporcie, by elektroniczne dokumenty zostały wydrukowane, dostarczone na przejście graniczne, podstemplowane przez celników na granicy i dostarczone z powrotem do klienta.

Prestiżowe transakcje i wygrane przed sądami

Firma/kancelaria

Pozostało 99% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów