Mam prawie 60 lat, urodziłem się w maju 1951 r. Od wielu lat mieszkam w USA. W Polsce mam udokumentowane 15 lat i 9 miesięcy okresów składkowych i nieskładowych, w tym 11 lat 10 miesięcy pracy górniczej pod ziemią. Od 1988 r. przez 20 lat pracowałem w USA (byłem ubezpieczony w SSN). ZUS odmówił mi wypłaty emerytury górniczej. Czy rzeczywiście miał rację? Od 5 września 2009 r. jestem niepełnosprawny w USA. Czy mogę otrzymać polską emeryturę wcześniej niż w wieku 65 lat?
Niestety nie.
Rzeczywiście, ze względu na niespełnienie ustawowych warunków niezbędnych do uzyskania emerytury górniczej (zbyt krótki okres pracy na kopalni) czytelnik nie miał szans na uzyskanie emerytury górniczej.
Kwestia łączenia okresów zatrudnienia w Polsce i USA stale budzi wątpliwości. Ustalając prawo do emerytury osób stale zamieszkujących w Stanach Zjednoczonych, mających również polski staż ubezpieczeniowy, ZUS bierze pod uwagę łączącą oba kraje umowę o zabezpieczeniu społecznym z 2 kwietnia 2008 roku (DzU z 2009 r. nr 46, poz. 374).
Umowę tę stosuje się przy ustalaniu prawa m.in. do emerytur i rent. Nie dotyczy ona jednak emerytur pomostowych.